V rámci článku, dostupného zde, jste se mohli dočíst, co to vůbec SPV společnost je a jaký je její účel. Nyní si uvedeme, jak byste měli při založení SPV postupovat a jaké dokumenty k tomu budete potřebovat.
Autoři článku: ARROWS advokátní kancelář (JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M., Mgr. Alice Dajčarová, LL.M., MSc., , office@arws.cz, +420 245 007 740)
Jak jsme již uváděli ve výše citovaném článku, nejčastější formou SPV společností je společnost s ručením omezeným. Důvodem je pak zejména jednodušší a levnější způsob založení v porovnání s např. akciovou společností. Níže uvedený postup je tak aplikovatelný na založení společnosti s ručením omezeným, která bude mít jediného zakladatele (zpravidla jinou společnost).
Celý proces se dá zjednodušeně rozdělit do pěti fází:
Každá z výše popsaných fází vyžaduje specifické dokumenty, které budete potřebovat k tomu, aby nakonec došlo k zamýšlenému vzniku SPV společnosti. V rámci fáze založení společnosti pak budete potřebovat následující dokumenty:
V rámci založení společnosti budete muset také počítat s náklady, a to jednak na ověření podpisů na dokumentech, u kterých je to potřeba, a také na odměnu notáře za sepsání zakladatelské listiny.
Předmětem druhé fáze je pak obstarání živnostenského oprávnění pro podnikatelskou činnost, kterou bude Vaše SPV společnost vykonávat. K získání živnostenského oprávnění budete potřebovat následující dokumenty:
Třetí fáze pak obnáší založení bankovního účtu a splnění vkladové povinnosti společníků SPV společnosti. K tomu budete potřebovat následující dokumenty:
Po splnění výše uvedeného můžete konečně přistoupit ke čtvrté fázi, kterou je zápis společnosti do obchodního rejstříku. Návrh na zápis se podává místně příslušnému rejstříkovému soudu, a kromě samotného návrhu na zápis s úředně ověřenými podpisy musíte doložit následující dokumenty:
Zápisem do obchodního rejstříku jste docílili vzniku společnosti. V tomto okamžiku nezapomeňte ještě na poslední zákonem vyžadovanou záležitost, kterou je podání přihlášky k registraci na daňový úřad. Formulář pro přihlášení k registraci pro právnické osoby je dostupný na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu zde.
Poté, co jste úspěšně absolvovali všechny výše uvedené fáze, by vám již neměli nic bránit v začátku realizace projektu.
Ve výčtu dokumentů výše jsou uvedeny základní dokumenty, které jsou zpravidla k založení a vzniku společnosti potřeba. Samozřejmě se potřebné dokumenty mohou v jednotlivých případech více či méně lišit, a to v závislosti na specifikách jednotlivých případů (např. odlišná organizační struktura zakládané společnosti, odlišný počet zakladatelů, odlišné doklady pro vznik živnostenského oprávnění v závislosti na předmětné živnosti, apod.).
Pokud si nejste jisti, co vše budete k založení potřebovat, neváhejte se obrátit na naše specialisty, kteří Vám připraví dokumenty na míru a pomohou Vám projít celým procesem založení a vzniku společnosti.
Zajímají vás legislativní novinky v roce 2025? Připravili jsme si pro vás webinář.
Proč si vybrat právě nás?
Naše služby využívají firmy všech velikostí, protože jim poskytujeme rychlá a efektivní řešení v oblasti smluvní dokumentace. Například:
Víme, že administrativní zátěž spojená se smlouvami může brzdit váš byznys. Proto jsme pro vás připravili e-book "Neztrácejte čas se smlouvami", který vám ukáže, jak mít smlouvy pod kontrolou bez zbytečných komplikací.
V e-booku najdete:
✅ Praktické rady, jak si efektivně nastavit smluvní procesy a ušetřit čas.
✅ Konkrétní tipy, jak se vyhnout nejčastějším chybám ve smlouvách.
✅Ukázku našeho přístupu: jak jednoduše a srozumitelně předáváme odborné znalosti v oblasti smluvní dokumentace.
Neztrácejte čas se smlouvami – my vám pomůžeme nastavit smluvní procesy tak, aby byly rychlé, efektivní a bezpečné.
Nechcete tenhle problém řešit sami? Věří nám více než 2000 klientů a jsme oceněni jako Právnická firma roku 2024. Podívejte se ZDE na naše reference.