Bid rigging

12.12.2024

Autor článku: Mgr. Filip Ondřej, ARROWS advokátní kancelář (office@arws.cz, +420 245 007 740)

Bid rigging neboli manipulace s nabídkami ve výběrových řízeních představuje závažné narušení hospodářské soutěže. V tomto článku se podíváme na to, jak bid rigging funguje, jaké praktiky jsou nejčastěji používány, jaký má bid rigging dopad na trh i veřejné zakázky a rovněž na to, jak lze bid rigging sankcionovat.

Kartelové dohody

Kartelové dohody jsou definovány jako dohody narušující hospodářskou soutěž. Tyto dohody se vyskytují ve třech formách, a to jako dohody mezi soutěžiteli, rozhodnutí sdružení soutěžitelů a jednání soutěžitelů ve vzájemné shodě. Cílem kartelových dohod je narušení hospodářské soutěže.

Bid rigging je tedy forma kartelové dohody, jedná se o dohodu mezi soutěžiteli, kdy se uchazeči o veřejnou zakázku, kteří by o ni měli spolu soutěžit v souladu s pravidly hospodářské soutěže, tajně domluví na výsledku výběrového řízení. 

Jedná se tedy o zakázanou dohodu o ovlivňování nabídek mezi uchazeči o veřejnou zakázku. Tento mechanismus vede ke zmanipulovaným nabídkám, což může mít za následek neúměrné navýšení cen a snížení kvality plnění zakázky. Cílem bid rigging je dosáhnout výhodnějších podmínek pro vítěze zadávacího řízení.

Bid rigging poškozuje nejen zadavatele, ale také hospodářskou soutěž, přičemž zahrnuje jak prvky cenových dohod, tak dohod o rozdělení trhu.

Vybrané formy bid rigging

Podávání krycích nabídek – někteří soutěžitelé podají nabídky, které jsou záměrně cenově vysoké, nebo technicky nevyhovující, aby vítěz měl jistotu výhry. Nejnižší cena v takovém případě ale může stále být i o desítky procent vyšší, než je reálná hodnota plnění zakázky. Zadavatel pak logicky vybírá zdánlivě nejnižší, byť stále velmi vysokou cenu, výhodnou pro soutěžitele.

Odstoupení z řízení – některé společnosti se dohodnou, že stáhnou své nabídky na poslední chvíli (např. z kapacitních či jiných důvodů), kdy zakázku poté dostane druhý soutěžitel v pořadí. Tato forma může být kombinována s podáváním krycích nabídek. 

Utlumení nabídek – jedná se o dohodu soutěžitelů o účasti jen omezeného počtu uchazečů v soutěži. Další možní uchazeči své nabídky nepřihlásí nebo je před koncem výběrového řízení stáhnou. Tato forma bývá často doplněna systémem rotace vítězných dodavatelů, kteří si mezi sebou dělí zakázky pro jednotlivé zadavatele. Pokud uchazeči nerotují jednotlivé zakázky, mohou vytvářet systémy vzájemných kompenzací či protiplnění za získání zakázky konkrétním uchazečem.

 

Ekonomické dopady bid rigging

Podle odhadů může bid rigging zvýšit cenu zakázky až o 50 %. Tento druh nelegálního jednání snižuje efektivitu trhů, brání inovacím a vytváří nerovné podmínky pro nové soutěžitele, kteří chtějí vstoupit na trh.

Sankce za bid rigging

Správněprávní rovina. Za bid rigging může být uložena pokuta až do výše 10 % z čistého ročního obratu celé podnikatelské skupiny, do níž soutěžitel patří.

Civilněprávní rovina. Všechny subjekty poškozené v důsledku bid rigging, zejm. tedy zadavatelé, mohou uplatnit nárok na náhradu škody v civilním řízení.

Trestněprávní rovina. Může jít dokonce o trestné činy: porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při zadání veřejné zakázky, dotační podvod nebo poškození finančních zájmů EU.

Leniency program

Účinným nástrojem v boji proti bid rigging je tzv. leniency program, který umožňuje společnostem, jež odhalí kartelovou dohodu a spolupracují s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, dosáhnout za určitých podmínek snížení pokut nebo dokonce zcela uniknout sankcím. Tento program je klíčový pro motivaci účastníků kartelu, aby zanechali svého protiprávního jednání.

Bid rigging je vážným problémem, který podkopává principy férové hospodářské soutěže a poškozuje zadavatele. Odhalování a prevence těchto praktik je zásadní pro udržení konkurenčního prostředí na trhu.

O tom, jak se bid rigging odhaluje a předchází se mu, o strategiích a opatřeních pro předcházení bid rigging, o tom, jak poznat bid rigging v praxi, o trestněprávních důsledcích narušení hospodářské soutěže, a mnoho dalšího, o tom všem se můžete dozvědět z odborných článků, publikací, přednášek a seminářů pořádaných Mgr. Antonínem Hajduškem, LL.M., advokátem specializujícím se na veřejné zakázky a Mgr. Petrem Hanzelem, LL.M., advokátem specializujícím se na trestní právo.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: