Co je to bankovní identita

10.12.2020

Bankovní identita Vám pomůže s identifikací osob "na dálku" prostřednictvím nástroje, který všichni znáte - internetového bankovnictví. "Podepisovat" budete prostřednictvím své banky a zbavíme se situace, kdy se budou dokumenty muset složitě konvertovat, kdy si musíme na poště zařídit elektronický podpis, který funguje/nefunguje a posuneme se díky němu do 21. století.

K čemu to bude Vám?

Pokud máte e-shop, velké množství zákazníků se kterými komunikujete online, nebo potřebujete řádně zjistit, kdo je na druhé straně "confcallu", měli byste zbystřit. Je to jednoduchý nástroj, kde Vaši zákazníci budou potřebovat jen účet u banky. Banka totiž všechny údaje už zjistila pro Vás a Vám je předává. Váš zákazník, nebo obchodní partner už nemusí složitě zařizovat elektronický podpis, přihlašovat se do desítek různých aplikací. My vidíme velikou budoucnost v oblasti poskytování služeb a případných soudních sporech, kde bude pevně dáno na jisto, kdo je na druhé straně.

Pokud tedy pracujete s AML, nebo řešíte smlouvy s klienty "na dálku", je bankovní identita skvělým nástrojem pro Vás a hlavně je to důvěryhodné.

Bankovní identita je pojem, který je velice populární v severských zemích a těží ze dvou věcí:

  • důvěryhodnost bankovního prostředí
  • jednoduchost

Jak to bude fungovat?

V České republice od 1. 1. 2021 platí nová úprava, díky které budou moci banky ověřovat identitu osob (pokud jsou jejich klienty) na základě Vaší žádosti. Pokud budete chtít v e-shopu použít přihlašovací údaje, nebudete muset zadávat "jméno a heslo", ale dostanete se do něj prostřednictvím Vám známého prostředí internetového bankovnictví (kdybyste hledali ten předpis, je to zákon č. 49/2020 Sb. "Zákon o bankovní identitě"). Něco podobného znáte už teď - přihlásit se přes Facebook, přihlásit se přes Google, atp. Tady to ale bude podloženo lustrací, kterou provedla banka u majitele účtu, takže máte před sebou reálné údaje Vašeho zákazníka.

Fungovat to bude tak, že banky se budou moci spojovat do "agregátorů", které budou umožňovat soukromým subjektům přístup pro ověřování identity dle různých parametrů. V České republice na konci roku 2020 vznikl první z nich, kterým je společnost Bankovní identita a.s. Ten spojil Českou spořitelnu, ČSOB a Komerční banku a tím druhým je Aliance pro bankovní identitu, kde jsou MONETA, Fio a Air bank.

Pokud byste to chtěli používat, hledejte pojem "service provider". To jsou subjekty, které budou do "bankovního registru" oprávněny přistupovat a získávat z něj údaje dle dohodnutých podmínek. A to můžete být právě Vy!

Co je potřeba "zpapírovat"?

Doporučujeme Vám zkonzultovat Váš konkrétní případ, aby byly dodrženy veškeré předpisy, které s problematikou souvisí. Zasahovat do toho budou určitě AML předpisy, GDPR, nutné budou revize obchodních podmínek a případných vnitřních směrnic. 

Pokud Vás tato problematika zajímá, velice rádi Vám s ní pomůžeme, protože je to pro nás velice zajímavá oblast, ve které se chceme sami angažovat.

Čtěte také:

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu