Co přináší novela zákona o matrikách v roce 2024?

11.3.2024

Novela zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o matrikách“), účinná od 1. ledna 2024, přinesla významné změny v oblasti rodinného práva a zefektivnila matriční agendu. Účelem těchto změn je zapracování poznatků z matriční praxe a implementování principů ochrany práva na rodinný a soukromý život, jakož i principů dobré správy.

Novela zákona o matrikách přináší řadu důležitých změn, které ovlivní procesy vstupu do manželství, registrovaného partnerství a další související oblasti. V tomto článku se zaměříme na klíčové aspekty těchto novinek a jejich praktické dopady.

Zjednodušení určování rodičovství

Jedním z hlavních cílů novely je zjednodušení procesu určování otcovství a posílení práv v této oblasti. Nově bude možné určit otcovství tzv. trojdohodou před matričním úřadem nebo před zastupitelským úřadem České republiky. Trojdohodou se rozumí souhlasné prohlášení matky dítěte, biologického otce a (bývalého) manžela matky, učiněnému v případě, že je dítě počato v době při zahájení řízení o rozvodu a třístým dnem od rozvodu manželství. (Bývalý) manžel prohlásí, že není otcem dítěte, zatímco jiný muž naopak prohlásí, že otcem dítěte je. Tato změna přinese větší flexibilitu a jistotu v případech, kdy je žádoucí rychle určit biologického otce dítěte a zároveň v případech, kdy mezi stranami o určení otcovství není sporu.

Flexibilita v oblasti určování příjmení

Další významnou změnou je posílení flexibility v otázkách příjmení. Manželé budou mít nově možnost i po uzavření manželství prohlásit, že příjmení jednoho z manželů bude příjmením společným, či příjmením, ke kterému druhý připojí své dosavadní příjmení. Tato novinka umožní sezdanému páru vyjádřit svou identitu a spojit se společným příjmením i po uzavření manželství, pokud tak neučinili již při sňatečném obřadu.

Posílení práv nezletilých osob

Novela posiluje práva nezletilých osob v oblasti určování jejich jména a příjmení. Děti se nově od 12 let budou moci samostatně rozhodnout o změně svého jména. Tímto novela poskytuje dětem od 12 let větší kontrolu nad svou identitou. Změna zákona odráží potřebu respektovat autonomii a práva dětí ve věcech týkajících se jejich osobní identity.

Změny v evidenci jména a příjmení

Zákon o matrikách nově umožňuje zapsat jména zdrobnělá a domácká. V zákoně se však ponechává zákaz jmen zkomolených, konkrétně v § 62. Také byl upřesněn postup při pochybnostech o existenci nebo správné podobě jména. Úprava přinesla větší jasnost a jednotnost v evidenci osobních údajů a usnadnila řešení případných sporů.

Nové možnosti při oddávání

Velmi důležitou novinkou, kterou novela přináší pro snoubence, je možnost oddávání bez přítomnosti matrikáře, a to jak v matričních, tak v nematričních obcích. Jedná se o pozitivní krok k modernizaci a zefektivnění matričního procesu. Díky této změně dostanou snoubenci větší svobodu při volbě místa sňatku a způsobu, jakým manželství uzavřou. Poslanci a senátoři nově získávají pravomoc k oddávání manželství, pokud se na tom se snoubenci domluví. I tato novinka přispívá k větší flexibilitě ohledně volby místa pro uzavření manželství. Vstup do registrovaného partnerství bude možný před kterýmkoli matričním úřadem, namísto stávajících 14 registrujících matričních úřadů. Osoby vstupující do registrovaného partnerství tak budou mít možnost požádat matriční úřad o vstup do registrovaného partnerství na libovolném vhodném místě a v libovolnou vhodnou dobu, podobně jako u uzavření manželství. Další novinkou je možnost uzavření manželství či vstupu do registrovaného partnerství v jazyce národnostní menšiny, která posiluje respekt k různorodosti kultur a jazyků v naší společnosti.

Novela zákona o matrikách přináší důležité změny v oblasti rodinného práva. Zjednodušení procesu určování otcovství, flexibilita v otázkách příjmení a posílení práv nezletilých osob jsou klíčovými aspekty této novely. Novela zákona o matrikách přináší modernizaci a aktualizaci právního rámce v souladu s potřebami a hodnotami současné společnosti.

Věděli jste, že se v advokátní kanceláři ARROWS zabýváme i rodinným právem? Budete uzavírat manželství, uvažujete nad tzv. předmanželskou smlouvou, ale nevíte, jak na to? Nebo Vás bohužel čeká rozvod a potřebujete právní zastoupení?
Neváhejte se na nás kdykoli obrátit. Rádi Vám s Vaší věci pomůžeme a poskytneme komplexní právní služby.

Na článku spolupracovala Denisa Konečná.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu