Co se stane s bitcoiny v době krize?

30.3.2020

Co nás čeká v následujícím období na světových trzích a jaký vliv na cenu Bitcoinu bude mít celosvětová pandemie COVID-19?

Těmito a dalšími souvisejícími otázkami se posledních pár týdnů zabývá mnoho odborníků napříč „krypto komunitou“ a ačkoli se mnozí v krátkodobých předpovědích ohledně vývoje ceny Bitcoinu a dalších kryptoměn liší, všichni se víceméně shodují v předpovědi dlouhodobé: nemusíme se bát – Bitcoin přežije. Otázka ale zní, za jakou cenu a s jakou zůstatkovou hodnotou.

Cena Bitcoinu je, jak víme, extrémně volatilní a právě za časů krize by se mohla většina veřejnosti domnívat a předpokládat, že jeho cena půjde v rámci výprodejů strmě dolů. Taková úvaha má své logické důvody, neboť prudký pokles ceny finančních instrumentů je jev, který ekonomickou krizi neoddiskutovatelně provází. Navíc, jak vyplývá z posledního vývoje, kryptoměny znatelně podléhají náladám světových trhů. Musí to takto nezbytně být i v případě Bitcoinu? Pád finančních trhů cenu Bitcoinu jistě ovlivní (a již výrazně ovlivnil), ale dovolím si menší polemiku.

Online právník nonstop

Jakkoli jsme byli v průběhu posledních 3 týdnů svědky pádu ceny Bitcoinu z hodnoty okolo 9.000 USD až téměř na polovinu, troufám si tvrdit, že tento scénář nemusí nutně pokračovat. Když pomineme blížící se Halving v polovině května tohoto roku, který jakožto velmi očekávaná událost byla příslibem potenciálního růstu hodnoty Bitcoinu a v rámci komunity se o ní hovořilo v podstatě již od druhého Halvingu v roce 20161, jedním z možných podstatných podnětů k růstu bude – možná paradoxně – právě počínání centrálních bankovních autorit.

V této souvislosti by totiž neměla zapadnout zpráva ze začátku týdne: Federální rezervní systém (FED) má v úmyslu zavést sérii důrazných opatření na podporu ekonomiky, včetně neomezených nákupů dluhopisů a nových úvěrových programů: „Fed dnes uvedl, že bude nakupovat neomezené množství vládních dluhopisů a dalších cenných papírů, aby zajistil hladké fungování finančních trhů a udržel úrokové sazby na nízké úrovni. Vytvoří také tři nové úvěrové nástroje, jejichž prostřednictvím napumpuje do ekonomiky až 300 miliard dolarů (7,7 bilionu Kč). Peníze by měly být využity na půjčky pro podniky i spotřebitele“2.

Tento krok FEDu může Bitcoinu paradoxně pomoci. Logikou věci je totiž dáno, že jakékoli kvantitativní uvolňování většího rozsahu (a tím spíše to amerického typu) s sebou nese přesně ty pojmenované negativní následky a jevy, které v zásadě ke vzniku Bitcoinu jako takového vedly a na jejichž protipólech je Bitcoin postaven – měna, která nepodléhá žádné kontrole, mající deflační charakter, do které nemůže zasáhnout žádná centrální autorita – to je to, oč zastáncům Bitcoinu jde. 

S ohledem na plánované intervence FEDu, jakož i dalších národních bank, lze po mém soudu předpokládat, že právě tyto kroky by mohly sloužit jako podnět k nákupu Bitcoinu v důsledku nedůvěry v tradiční monetární politiku ze strany některých investorů. Drastický propad ceny Bitcoinu a krvácení kryptoměnových trhů až na samé dno, jak někteří předvídají, by proto nezbytně nastat nemusely. To, co však nakonec rozhodne, bude další vývoj pandemie, a to zejména na území Spojených států amerických, které mají aktuálně nejvíce potvrzených případů onemocnění COVID-19 a není zřejmé, jak na tuto skutečnost budou nadále reagovat světové trhy a zda (a případně nakolik) s sebou „stáhnou“ i samotný Bitcoin. 

Již dávno totiž neplatí, že by byl Bitcoin (i přes svou decentralizaci) zcela nezávislý na okolním ekonomickém dění ve světě a pád finančních trhů, stejně jako všeobecný pokles obchodní výměny, se tedy s jistotou projeví i na jeho ceně. Do jaké míry to však bude, ukáže až čas. 

Smyslem tohoto krátkého zamyšlení není predikce kurzu Bitcoinu; článek není investiční radou ani doporučením.

__________________________________________________________

Optimismus byl odvozen z předchozích Halvingů, po kterých vždy následoval významný růst hodnoty Bitcoinu.

2 Fed zavádí další rázné stimuly, chystá neomezené nákupy dluhopisů. Česká tisková kancelář: České noviny [online]. Praha, 2020, 23. 3. 2020 [cit. 2020-03-28]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/fed-zavadi-dalsi-razne-stimuly-chysta-neomezene-nakupy-dluhopisu/1870242

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: