Dohoda o provedení práce 2024 - odvody

21.5.2024

Autor článku: Mgr. Jakub Oliva, LL.M., MSc., advokát, partner, ARROWS advokátní kancelář

V tomto článku se podrobně zaměříme na změny týkající se dohody o provedení práce (DPP). V roce 2024 a dále také od 1. 1. 2025 totiž dojde k mnoha změnám, zejména v oblasti odvodů, kterým je nutné dobře porozumět. Co se vše změní v tomto roce a závazná pravidla pro rok 2025 najdete níže v článku.

 

Evidence dohod o provedení práce

Od 1. 7. 2024 se v České republice začnou evidovat všechny dohody o provedení práce. V praxi tak bude mít zaměstnavatel povinnost oznámit datum nástupu zaměstnance do zaměstnání na DPP a skončení tohoto zaměstnání, a to v každém jednotlivém případě. Lhůta pro oznámení je stanovena do 20. dne následujícího měsíce po dni nástupu do zaměstnání.  

Zaměstnavatel dále bude povinen zasílat ČSSZ každý kalendářní měsíc (opět do 20. dne následujícího měsíce) u každého zaměstnance pracujícího na DPP informaci o příjmech těchto zaměstnanců. Vše výše uvedené (tj. oznamování nástupu a skončení zaměstnání zaměstnance na DPP a oznamování výše jeho příjmů) přitom bude zaměstnavatel povinen provádět elektronicky na nově stanoveném předepsaném formuláři (výkaz DPP). Pokud nyní zaměstnavatel nebyl přihlášen do registru zaměstnavatelů, neboť zaměstnával pouze nepojištěné zaměstnance na DPP, bude se muset nejpozději do 30. 7. 2024 přihlásit do registru zaměstnavatelů.

Praktické příklady:

  1. Zaměstnanec nastoupí na DPP u zaměstnavatele od 1. 8. 2024. Zaměstnavatel musí takového zaměstnance ohlásit ČSSZ nejpozději do 20. 9 2024, přičemž do tohoto dne musí zaměstnavatel uvést i příjmy tohoto zaměstnance za měsíc srpen 2024. Vše přitom zaměstnavatel učiní elektronicky na předepsaném formulář (výkaz DPP). Zaměstnanec následně musí za každý kalendářní měsíc vždy do 20. dne následujícího měsíce informovat ČSSZ o příjmech tohoto zaměstnance, a to až do skončení zaměstnávání zaměstnance, který taktéž oznámí ČSSZ.
  2. Zaměstnanec nastoupil na DPP již před 1. 7. 2024 a jeho zaměstnávání trvá i v červenci 2024. Zaměstnavatel tohoto zaměstnance oznámí ČSSZ nejpozději do 20. 8. 2024 spolu s jeho příjmy za měsíc červenec 2024.

Odvody na sociální a zdravotní pojištění u DPP od 1. 1. 2025

Od 1. 1. 2025 pak zaměstnavatele a zaměstnance čeká ještě významnější změna u dohod o provedení práce. Od začátku roku 2025 bude totiž zaveden režim tzv. oznámené a neoznámené dohody, což ovlivní limity pro povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Výhoda režimu oznámené dohody bude spočívat v tom, že limit měsíčního příjmu zaměstnance pro odvádění pojistného na sociálním a zdravotním pojištění bude stanoven na úrovni 25 % průměrné mzdy zaokrouhlené na 500 Kč směrem dolů (v roce 2024 jde o částku 10.500 Kč, v roce 2025 se velmi pravděpodobně tato částka ještě zvýší). Aby konkrétní DPP spadala pod režim oznámené dohody, bude zaměstnavatel muset oznámit ČSSZ elektronicky na předepsaném tiskopise záměr uplatňovat režim oznámené dohody. ČSSZ automaticky po oznámení zaměstnavatele ověří, zda již zaměstnanec nemá evidován tento režim u jiného zaměstnavatele. Pokud by ČSSZ takovou dohodu již evidovala, záměr zaměstnavatele o uplatňování režimu oznámené dohody odmítne. V případě DPP, které budou k 1. 1. 2025 aktivní, je tak nutné příliš nezahálet a dohodu co nejdříve nahlásit jako tzv. oznámenou. Zvýhodněné odvodové povinnosti totiž platí také pro zaměstnavatele, takže i pro něj bude oznámená dohoda ve výsledku méně nákladná.

Praktický příklad:

Zaměstnanec nastoupí do zaměstnání na základě uzavřené dohody o provedení práce. Zaměstnavatel oznámí ČSSZ elektronicky na tiskopise záměr uplatňovat režim oznámené dohody, vč. nástupu do zaměstnání. Není-li evidován záměr u jiného zaměstnavatele, ČSSZ registraci záměru neodmítne. Odvody za zaměstnance není nutné platit, pokud zaměstnanec nedosáhne limitu měsíčního příjmu ve výši 25 % průměrné mzdy zaokrouhlené na 500 Kč směrem dolů.

„Rezervace“ režimu oznámené dohody bude nutné provést nejpozději do 20. dne následujícího měsíce, od kterého chce zaměstnavatel režim oznámené dohody využívat. Je nutné podotknout, že režim oznámené dohody bude moct být uplatňován v jednom měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele, a to i když se DPP časově nepřekrývají. Ukončení „rezervace“ režimu oznámené dohody pak proběhne oznámením zaměstnavatele o skončení uplatňování režimu oznámené dohody, oznámením zaměstnavatele o skončení DPP anebo na základě žádosti zaměstnance, který prokáže, že DPP již byla ukončena.

Jak je zřejmé, při dohodě, u které nebude uplatňován režim oznámené dohody, budou podmínky pro odvádění pojistného jiné. V režimu neoznámené dohody se totiž na sjednanou dohodu uplatní podmínky jako u jiných pracovněprávních vztahů. Rozhodné tedy je, zda DPP v režimu neoznámené dohody  bude spadat pod tzv. zaměstnání malého rozsahu či nikoliv. Aktuálně se zaměstnáním malého rozsahu rozumí zaměstnání, v němž je sjednaná částka započitatelného měsíčního příjmu z tohoto zaměstnání nižší než rozhodný příjem pro účast na nemocenském pojištění anebo započitatelný příjem nebyl sjednán vůbec. V roce 2024 je hranice této částky stanovena na 4.000 Kč, přičemž se předpokládá, že v roce 2025 to již bude 4.500 Kč.

Praktické příklady:

  1. Uzavřená DPP je zaměstnáním malého rozsahu a není uplatňován režim oznámené dohody.
    Příjem zaměstnance činí v měsíci v lednu 3.000 Kč. Pojistné se v takovém případě neodvádí.
  2. Uzavřená DPP je zaměstnáním malého rozsahu a není uplatňován režim oznámené dohody.
    Příjem zaměstnance činí v lednu 5.000 Kč. Pojistné se v takovém případě odvádí.
  3. Uzavřená DPP není zaměstnáním malého rozsahu a není uplatňován režim oznámené dohody.        Příjem zaměstnance činí v lednu 1.000 Kč. Pojistné se v takovém případě odvádí, neboť zaměstnanec je účasten na nemocenském pojištění po celou dobu zaměstnání bez ohledu na výši příjmu.
  4. U uzavřené DPP není uplatňován režim oznámené dohody. Podle smlouvy je sjednána odměna ve výši 200 Kč/hod, pracovat bude zaměstnanec dle aktuální potřeby. DPP je tak zaměstnáním malého rozsahu, jelikož započitatelný příjem nebyl sjednán vůbec (nevíme, kolik zaměstnanec odpracuje hodin). Předpokládejme, že rozhodný příjem pro účast na NP má činit v roce 2025 4.500 Kč. V lednu 2025 byl příjem zaměstnance:
    1. 6.000 Kč – zaměstnanec je účasten NP, pojistné se odvádí
    2. 3.000 Kč – zaměstnanec není účasten NP, pojistné se neodvádí
    3. 3.000 Kč z DPP a z 2.000 Kč z DPČ (taktéž malého rozsahu). Úhrn činí 5.000 Kč, zaměstnanec je účasten NP z obou zaměstnání, pojistné se odvede jak z 3.000 Kč tak z 2.000 Kč.

Změny u DPP, které již platí

Na závěr je dobré si připomenout, že již od 1. 10. 2023 a dále od 1. 1. 2024 nastalo spoustu změn ve vztahu k zaměstnancům pracujícím na DPP. Zaměstnanec pracující na DPP má nově za splnění podmínek nárok na dovolenou nebo na příplatky za práci o víkendech, svátcích a v noci, včetně náhradního volna. Zaměstnanec dále v případě, že pracoval pro zaměstnavatele v předchozích 12 měsících alespoň 180 dní, může písemně požádat o přechod na hlavní pracovní poměr. Zákoník práce taktéž stanovil nové informační povinnosti pro zaměstnavatele. Konečně, vzhledem k tomu, že DPP je často používáno pro brigády studentů, považujeme za vhodné upozornit také na to, že v roce 2024 již nebude možné využít slevu na studenta, která byla zrušena.

Pokud i Vy řešíte zaměstnávání lidí na dohody mimo pracovní poměr a nevíte si v právních či daňových záležitostech rady, neváhejte se na nás obrátit.

 

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: