Chcete posunout Váš start-up na další úroveň, ale potřebujete na to více peněz? Často je toto dilema spojené s obavou ztráty kontroly nad vlastní společností, v momentě, když do společnosti vstoupí investor.
Díky šikovnému korporátnímu řešení je však možné skloubit kapitál investora s udržením efektivní kontroly zakladatele ve společnosti. Přitom je to zpravidla právě zakladatel, který zná svůj start-up nejlépe a ví, jak ho dále rozvíjet.
Ukažme si předestřený problém na příkladu. Za účelem investice do společnosti přichází nový společník – investor, a to buďto formou vkladu do základního kapitálu společnosti nebo převodem části podílu ze zakladatele na investora. Zbytek investice je poskytnut formou příplatku mimo základní kapitál. V konečném důsledku tak může vklad zakladatele do základního kapitálu společnosti činit 10 tisíc Kč a vklad nově příchozího investora 20 tisíc Kč.
Dle ustanovení § 169 odst. 2 zákona o obchodních korporacích („ZOK“) má každý společník jeden hlas na každou 1 Kč svého vkladu. Investor na valné hromadě tak zakladatele přehlasuje. Zakladatel tímto ztrácí kontrolu.
Často je však právě jedinečnost zakladatele důvodem úspěchu start-upu. Z businessového světa známe řadu kreativních zakladatelů (např. Steve Jobs), kteří prorazili díky neotřelým nápadům a unikátnímu způsobu naplňování své vize o společnosti.
K tomu ale tito zakladatelé potřebovali kontrolu nad společností a důvěru investorů, neboť mnoho rozhodnutí by v očích konzervativních investorů jinak neprošlo.
Ustanovení § 135 ZOK umožňuje, aby společnost s ručením omezeným vydávala různé druhy podílů. S podílem zakladatele, tak může být spojen několikanásobný počet hlasů oproti podílu nově příchozího společníka – investora.
S podílem zakladatele tak mohou být spojeny například 3 hlasy na každou 1 Kč jeho vkladu a s podílem investora zůstane spojen pouze 1 hlas na každou 1 Kč jeho vkladu. Zakladatel tak zásadně přehlasuje investora na valné hromadě a udrží si kontrolu ve společnosti.
Zakladateli tímto i přes vstup nového společníka zůstane prostor pro efektivní řízení společnosti, ačkoliv je jeho kapitálová účast nižší. Proto může kapitálově posílen dále prosazovat svou vizi třeba i způsoby, které vyčnívají z „normálu“. Ti nejlepší se však přece musí něčím lišit.
Různé druhy podílů s odlišným počtem hlasů nejsou jedinou variantou nastavení vztahů mezi zakladateli a investory. Vhodné řešení přirozeně závisí na konkrétních aspektech podnikání start-upu, představě zakladatele a podmínkách investora.
Na článku spolupracoval Adam Weisser.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: