V minulém článku (https://www.arws.cz/novinky-v-arrows/co-je-to-jednotne-environmentalni-stanovisko-a-co-by-melo-prinest) jsme shrnuli, co si představit pod zkratkou JES a co od jednotného environmentálního stanoviska očekávat. S blížící se účinností zákona o jednotném environmentálním stanovisku (již 1. 1. 2024!) je třeba zbystřit a připravit se na novou právní úpravu.
(na fotografii kolegové z advokátní kanceláře ARROWS Hradec Králové)
Ačkoli zákon o JES vstupuje v účinnost již od 1. 1. 2024, ještě 6 měsíců po tomto datu se zdaleka nebude vztahovat na všechny stavební záměry. Zásadní informace, kterou na první pohled oko laika neodhalí, může v praxi zkomplikovat realizaci Vašeho stavebního záměru.
V průběhu prvních 6 měsíců účinnosti zákona o JES bude nutné rozlišovat jednotlivé stavby a na základě toho zvolit správný postup. Zákon o JES je v tomto směru provázán s novým stavebním zákonem. Zásadní změna procesů ve stavebním právu si vyžádala jejich postupné uskutečňování, proto se také na uplatnění JES vztahuje přechodné období.
Přechodným obdobím je období od 1. 1. 2024 do 30. 6. 2023. V této fázi se bude zákon o JES vztahovat pouze na konkrétně vymezené stavební záměry - tzv. vyhrazené stavby uvedené v příloze stavebního zákona. Mezi takové stavby patří např. dálnice, dráhy, stavby pro výrobu a skladování, výrobny plynu a elektřiny a další.
Vydávání JES bude v dikci hned několika správních orgánů od obecního úřadu s rozšířenou působností až po Ministerstvo životního prostředí. Orgán bude příslušný k vydání JES v konkrétním případě je daný zákonem – MŽP je příslušné u větších záměrů, kde je příslušné řešit EIA (posuzování vlivů na životní prostředí), na úrovni krajů se budou řešit záměry podléhající EIA (mimo působnost MŽP) a další záměry, kde kraje byly příslušné podle dosavadní právní úpravy, obec s rozšířenou působností má pak tzv. zbytkovou agendu.
Příslušný orgán vydá JES do 60 dnů od podání úplné žádosti, prodloužení je možné o dalších 30 dní s ohledem na konkrétní okolnosti. Pokud tedy podáte neúplnou žádost, lhůta začne běžet až po jejím doplnění, důkladně zpracovaná žádost tak může celý proces značně urychlit.
Dalším zrychlením celého procesu je fikce vydání souhlasného stanoviska. Pokud příslušný orgán nevydá JES ve lhůtě, nastává fikce, že vydal souhlasné JES a bez podmínek.
Na článku spolupracovala Anna Pokorná.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: