Jaké postavení mají vlastníci dluhopisů a směnek v insolvenčním řízení?

25.11.2022

V naší praxi se často setkáváme se zcela nerealistickými očekáváními našich klientů – vlastníků dluhopisů či směnek – ohledně jejich postavení jako věřitele v insolvenčním řízení. Mnoho z nich se domnívá, že jako vlastníci cenných papírů budou mít v insolvenčním řízení přednostní postavení, a jejich šance na uspokojení bude tím pádem vyšší. Taková představa je bohužel mylná.

Vlastníci cenných papírů mají stejné postavení jako ostatní věřitelé 

Privilegované postavení mají v insolvenčním řízení v zásadě pouze tzv. zajištění věřitelé, tj. věřitelé, jejichž pohledávka je zajištěna některým ze zajišťovacích prostředků předvídaných zákonem (např. zástavním právem, zajišťovacím převodem práva, atd.). To však není případ vlastníků dluhopisů či směnek. Vlastníci těchto cenných papírů tak mají naprosto stejné (neprivilegované) postavení jako ostatní věřitelé a výtěžek zpeněžení insolvenčního řízení obdrží v poměrné výši spolu s ostatními nezajištěnými věřiteli.

Pokud Vám tedy bude emitent, finanční poradce či kdokoliv jiný před investicí tvrdit, že pro případ insolvence budete s dluhopisy či směnkami v bezpečí, protože své peníze dostanete přednostně, dejte si pozor.

S podřízenými dluhopisy jste až poslední na řadě

V ještě horší situaci jsou vlastníci tzv. podřízených dluhopisů. To je speciální druh dluhopisů, který sice zpravidla investorům nabízí vyšší výnos, ale v případě, že emitent skončí v úpadku, ocitne se investor se svou pohledávkou z tohoto dluhopisu až na samém konci řady pro uspokojení. Pohledávky z podřízených dluhopisů jsou totiž uspokojovány až po všech ostatních nepodřízených závazcích emitenta.

Než si investor podřízený dluhopis pořídí, měl by si proto velmi dobře rozmyslet, zda je pro něj takové riziko akceptovatelné.

Zajištěné dluhopisy 

Dluhopisy mohou být emitentem vydávány i jako tzv. zajištěné. Závazky z dluhopisů se typicky zajišťují prostřednictvím ručení ve formě ručitelského prohlášení vlastníků emitenta či třetích osob, zástavním právem k movitým či nemovitým věcem, směnečným zajištěním, apod.

Pokud jsou dluhopisy zajištěny, neměl by jejich vlastník na toto zajištění zapomenout a v rámci insolvenčního řízení se ho dovolat. Pokud jsou dluhopisy zajištěny např. výše zmiňovaným ručitelským prohlášením třetí osoby, má věřitel možnost se uhrazení pohledávky domáhat nejen v insolvenčním řízení vůči emitentovi, ale rovněž vůči tomuto ručiteli.

Nikdy neztraťte originál cenného papíru 

Pokud vlastníte jakýkoliv cenný papír, ať už se jedná o dluhopis či směnku, dobře si ho uschovejte. Pohledávku vyplývající z tohoto cenného papíru můžete totiž účinně vymáhat, pouze jste-li schopni předložit jeho originál. Nestačí jeho sken ani kopie. Je tomu tak z důvodu zvláštního právního charakteru cenného papíru, kdy pohledávka je s touto listinou pevně spojena a bez předložení originálu cenného papíru ji nelze uplatnit a prokázat.

Pravidelně se setkáváme se situací, kdy klient sice investoval nemalou částku do pořízení korporátních dluhopisů, ale v rámci insolvenčního řízení není schopen originály těchto dluhopisů předložit, protože je např. v průběhu času ztratil. To má za následek, že insolvenční správce jeho přihlášenou pohledávku zpravidla popře (tj. neuzná), což může mít pro věřitele fatální následky. Originály svých cenných papírů proto mějte vždy pečlivě uschované.

V případě jakýchkoli dotazů týkajících se dluhopisů a směnek se neváhejte obrátit na Mgr. Jiřího Koubka na koubek@arws.cz.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: