Kybernetická bezpečnost je téma pro každého. Nebo by alespoň měla být. Z důvodů ryze praktických i právních.
Kybernetický incident nebo „úspěšný“ útok totiž způsobí značné škody nemocnici, e-shopu, škole i pojišťovně. Může omezit nebo zcela znemožnit obsluhu zákazníků nebo běžný provoz. Narušit bezpečnost klientských dat s rizikem vysoké pokuty podle GDPR. Způsobit únik obchodního tajemství (know-how, produktová specifikace, databáze odběratelů, smluv, cenových podmínek atd.) a znevýhodnění vůči konkurenci.
A také ohrozit důvěru klientů, ať už v segmentu B2B nebo B2C.
S novou regulací, NIS2 směrnicí a novým zákonem o kybernetické bezpečnosti, se výrazně rozšíří okruh podniků, kterým bude povinnost řídit kybernetickou bezpečnost uložena přímo právními předpisy. S velkou mírou detailu a pod hrozbou velkých pokut.
Tak pojďme chránit své podnikání a informace kvalitně, efektivně a chytře. Proti hackerům i proti pokutám.
Evropská směrnice NIS2 (směrnice č. 2022/2555) byla přijata těsně před koncem roku 2022. Na nové vnitrostátní legislativě se už intenzivně pracuje. Její účinnost můžeme očekávat k polovině roku 2024.
Je to hodně času? Jen zdánlivě.
Zavedení komplexního systému pro zajištění kybernetické bezpečnosti a ochranu informací zabere nějaký čas a kapacity, zejména tam, kde se to dosud systematicky neřešilo. Proto je vhodné začít hned.
Podniky v působnosti NIS2 budou obvykle určeny kombinací předmětu činnosti (odvětví) a velikosti.
Na která odvětví se bude NIS2 vztahovat? Tak například:
Pokud působíte v některé z těchto oblastí, a máte víc než 50 zaměstnanců a roční obrat nebo roční bilanční sumu vyšší než ekvivalent k 10 milionům euro, pak na Vás NIS2 dopadne. Bezprostředně, přímo a v plném rozsahu.
Máte zaměstnanců méně, nebo působíte v jiném odvětví? Neradujte se, NIS2 se Vás může i tak týkat. Zejména v těchto případech:
Pokud se stanete přímo či nepřímo NIS2 regulovaným subjektem, bude nutné kybernetickou bezpečnost řešit komplexně. Dílčí, izolovaná opatření nebo přijetí několika předpisů nestačí. Systém kybernetické bezpečnosti musí zahrnovat zejména:
Nová regulace kybernetické bezpečnosti zavádí poměrně vysoké pokuty. Za porušení či nenastavení některého ze základních prvků systému kybernetické bezpečnosti bude podle návrhu nového zákona o kybernetické bezpečnosti hrozit pokuta až 250 milionů korun nebo 2 % celosvětového ročního obratu.
Jen pro srovnání, současný zákon o kybernetické bezpečnosti, který bude kvůli NIS2 nahrazen novým předpisem, stanoví maximální výši pokuty 5 milionů korun. Riziko citelné finanční sankce se výrazně zvyšuje.
Zavedení systému pro řízení kybernetické bezpečnosti je v zájmu každého podnikatele. Pro ochranu provozu, obchodního tajemství, klientů.
Od roku 2024 to u více než 6.000 podniků bude také nutné pro splnění NIS2 a vyhnutí se sankcím.
Požadavky na ochranu, informací, sítí a nástrojů pro zpracování dat však mohou vycházet i z jiných právních předpisů. V praxi tak mohou dopadnout na podniky v postavení dodavatele, které nabízejí služby, především v oblasti ICT, veřejné správě nebo finančním institucím.
V prvém případě se jedná zejména o poskytování cloudu orgánům veřejné správy. Pokud jim chce organizace tyto služby nabízet, musí se na prvém místě nechat zapsat do úředního katalogu poskytovatelů cloudu. A řada podmínek pro zápis se týká právě kybernetické bezpečnosti.
Stejně tak musí kybernetickou bezpečnost řešit a smluvně garantovat ten, kdo dodává svoje služby poskytovatelům finančních služeb. A nejenom bankám či pojišťovnám, ale i platebním institucím, fintech společnostem atd.
Zavedení přiměřeného a spolehlivého systému pro ochranu kybernetické bezpečnosti tak může otevřít dveře i k dalším zákazníkům, právě z těchto více regulovaných odvětví.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: