Autorky článku: Mgr. Vendula Růžková, LL.M., MBA, Mgr. Alice Dajčarová, LL.M., MSc., ARROWS advokátní kancelář (office@arws.cz, +420 245 007 740)
Darovací smlouvy jsou tradičním a velmi často využívaným právním nástrojem, jehož prostřednictvím dochází k převodu majetku. Dary jsou obvykle projevem dobré vůle a snahy pomoci či podpory obdarovanému. Nicméně život přináší i situace, kdy vztah mezi dárcem a obdarovaným utrpí takovou ránu, že jako dárce můžete dokonce přemýšlet o tom, že chcete dat zpět. V případě, že se v takové situaci ocitnete, určitě se Vám bude hodit existence právního institutu tzv. odvolání daru. Jedním z důvodů, kvůli kterému můžete dar odvolat, je nevděk obdarovaného. Co si ale pod pojmem „nevděk“ představit z pohledu práva? A postupovat, pokud se opravdu rozhodnete dar odvolat?
Podle § 2072 občanského zákoníku můžete odvolat dar, pokud se vůči Vám obdarovaný chová „nevděčně“. Tento právní institut je založen na principu ochrany dobrých mravů a osobní důstojnosti dárce. Nevděk v tomto kontextu zahrnuje jednání obdarovaného, které je natolik závažné, že zásadně narušuje vzájemný vztah mezi dárcem a obdarovaným. Ale pozor - nepatří sem běžné neshody nebo drobné konflikty, které jsou běžnou součástí mezilidských vztahů.
Příkladem nevděku mohou být:
Aby bylo odvolání daru platné, musí být splněno hned několik náležitostí,. Klíčovým krokem je sepsání písemného odvolání daru pro nevděk, které obsahuje:
Pokud obdarovaný dar nevrátí dobrovolně, může se dárce obrátit na soud. Soud pak posoudí, zda byly podmínky pro odvolání daru naplněny, a rozhodne o dalším postupu.
Je třeba mít na paměti, že dar můžete odvolat nejpozději do jednoho roku od okamžiku, kdy jste se o nevděku obdarovaného dozvěděli. Pokud tuto lhůtu zmeškáte, právo na odvolání daru vám zaniká, a už se vrácení datu dožadovat nemůžete, resp. můžete, ale v případě, že se s takovým nárokem obrátíte na soud, tak vám nevyhoví.
Další komplikace mohou nastat v případě, že obdarovaný dar převedl na třetí osobu. V takové situaci není obvykle možné požadovat vrácení samotného daru, ale můžete žádat finanční náhradu odpovídající hodnotě daru.
Institut odvolání daru je často aplikován v rámci rodinných vztahů, kdy dárce například daruje nemovitost svým dětem nebo jiným příbuzným. V těchto situacích bývají konflikty emocionálně vypjaté a důkazy o nevděku je nutné pečlivě zvažovat. Typickým příkladem je situace, kdy rodiče darují dům svému dítěti a to se poté vůči nim chová hrubě nebo jim neposkytne pomoc v nemoci či jiné tíživé situaci.
Odvolání daru pro nevděk je právem dárce, které by však mělo být uplatňováno pouze ve výjimečných a odůvodněných případech. Než se rozhodnete podniknout právní kroky, je důležité mít k dispozici jasné důkazy a zvážit, zda spor stojí za možné následky, zejména pokud jde o rodinné vztahy.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: