Můžete chtít vrátit zpět dar z důvodu nevděku obdarovaného? A jak na to?

19.12.2024

Autorky článku: Mgr. Vendula Růžková, LL.M., MBA, Mgr. Alice Dajčarová, LL.M., MSc., ARROWS advokátní kancelář (office@arws.cz, +420 245 007 740)

Darovací smlouvy jsou tradičním a velmi často využívaným právním nástrojem, jehož prostřednictvím dochází k převodu majetku. Dary jsou obvykle projevem dobré vůle a snahy pomoci či podpory obdarovanému. Nicméně život přináší i situace, kdy vztah mezi dárcem a obdarovaným utrpí takovou ránu, že jako dárce můžete dokonce přemýšlet o tom, že chcete dat zpět. V případě, že se v takové situaci ocitnete, určitě se Vám bude hodit existence právního institutu tzv. odvolání daru. Jedním z důvodů, kvůli kterému můžete dar odvolat, je nevděk obdarovaného. Co si ale pod pojmem „nevděk“ představit z pohledu práva? A postupovat, pokud se opravdu rozhodnete dar odvolat?

Nevděk jako důvod odvolání daru

Podle § 2072 občanského zákoníku můžete odvolat dar, pokud se vůči Vám obdarovaný chová „nevděčně“. Tento právní institut je založen na principu ochrany dobrých mravů a osobní důstojnosti dárce. Nevděk v tomto kontextu zahrnuje jednání obdarovaného, které je natolik závažné, že zásadně narušuje vzájemný vztah mezi dárcem a obdarovaným. Ale pozor - nepatří sem běžné neshody nebo drobné konflikty, které jsou běžnou součástí mezilidských vztahů.

Příkladem nevděku mohou být:

  • fyzické či psychické útoky na dárce,
  • hrubě urážlivé nebo znevažující chování,
  • opomenutí povinnosti poskytnout dárci pomoc v případech, kdy to lze rozumně očekávat (například při nemoci nebo jiné těžké životní situaci).

Jak postupovat při odvolání daru?

Aby bylo odvolání daru platné, musí být splněno hned několik náležitostí,. Klíčovým krokem je sepsání písemného odvolání daru pro nevděk, které obsahuje:

  1. Identifikaci daru – Jednoznačný a přesný popis, který dar byl poskytnut (například konkrétní nemovitost, finanční obnos nebo jiný majetek).
  2. Důvody odvolání – Popis konkrétních skutků obdarovaného, které naplňují znaky nevděku.
  3. Požadavek na vrácení daru – Výslovná výzva k vrácení daru a určení lhůty, do kdy má obdarovaný dar vrátit.

Pokud obdarovaný dar nevrátí dobrovolně, může se dárce obrátit na soud. Soud pak posoudí, zda byly podmínky pro odvolání daru naplněny, a rozhodne o dalším postupu.

Omezení a lhůty

Je třeba mít na paměti, že dar můžete odvolat nejpozději do jednoho roku od okamžiku, kdy jste se o nevděku obdarovaného dozvěděli. Pokud tuto lhůtu zmeškáte, právo na odvolání daru  vám zaniká, a už se vrácení datu dožadovat nemůžete, resp. můžete, ale v případě, že se s takovým nárokem obrátíte na soud, tak vám nevyhoví.

Další komplikace mohou nastat v případě, že obdarovaný dar převedl na třetí osobu. V takové situaci není obvykle možné požadovat vrácení samotného daru, ale můžete žádat finanční náhradu odpovídající hodnotě daru.

Specifika v rodinných vztazích

Institut odvolání daru je často aplikován v rámci rodinných vztahů, kdy dárce například daruje nemovitost svým dětem nebo jiným příbuzným. V těchto situacích bývají konflikty emocionálně vypjaté a důkazy o nevděku je nutné pečlivě zvažovat. Typickým příkladem je situace, kdy rodiče darují dům svému dítěti a to se poté vůči nim chová hrubě nebo jim neposkytne pomoc v nemoci či jiné tíživé situaci.

 

Doporučení pro dárce

  1. Pečlivě shromažďujte důkazy – Dokumentace a svědectví mohou hrát klíčovou roli při soudním řízení.
  2. Věnujte pozornost lhůtám – Včasná reakce je nezbytná pro úspěšné uplatnění práva na odvolání daru.
  3. Konzultujte s právníkem – Právní pomoc může eliminovat riziko procesních chyb a zvyšuje pravděpodobnost úspěchu.

Závěr

Odvolání daru pro nevděk je právem dárce, které by však mělo být uplatňováno pouze ve výjimečných a odůvodněných případech. Než se rozhodnete podniknout právní kroky, je důležité mít k dispozici jasné důkazy a zvážit, zda spor stojí za možné následky, zejména pokud jde o rodinné vztahy.

Pokud si nejste jistí, zda máte na odvolání daru nárok, nebo potřebujete pomoci s přípravou odvolání či vedením soudního sporu, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poskytneme odbornou právní pomoc a pomůžeme vám najít nejlepší řešení vaší situace.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: