Nenápadná novelizace zákona o zaměstnanosti a její fatální důsledky

31.1.2024

Ačkoliv se tak nemusí na první pohled zdát, nedávná novelizace zákona o zaměstnanosti, která se zaměřila zejména na činnost agentur práce, může mít zcela zásadní dopady pro všechny společnosti.  O co jde a proč by zaměstnavatelé měli být více ostražití?

Nelegální práce

Pojem „nelegální práce" je všem zaměstnavatelům jistě dobře znám. Jedná se o situaci, kdy osoba pracuje „na černo“ bez uzavřené pracovní smlouvy či dohody o provedení práce/pracovní činnosti nebo také o situace, kdy cizinec nemá potřebná povolení k práci v České republice.

Mimo tyto případy se pod pojem „nelegální práce“ zařazuje také tzv. švarcsystém, tj. zastírání pracovněprávního vztahu spoluprací mezi zaměstnavatelem a osobou samostatně výdělečně činnou. Typicky se tak děje na základě smlouvy o spolupráci či smlouvy o dílo.

Asi není třeba dodávat, že za umožnění výkonu nelegální práce hrozí  zaměstnavatelům nemalé finanční sankce a to ve výši až 10.000.000 Kč. Nicméně, s rokem 2024 přišla zásadní novinka, která může firmám zcela ukončit jejich dosavadní podnikání. Od 1. ledna 2024 totiž nově ust. § 140 zákona o zaměstnanosti ve svém odst. 5 stanoví, že kromě pokut může být za umožnění nelegální práce uložen taktéž zákaz činnosti, a to až na dobu dvou let. 

Devastující důsledky pro firmy

Zákaz činnosti, byť jen např. na 6 měsíců, by pro společnost zcela jistě znamenal úplné zastavení příjmů, ztrátu klíčových klientů a obchodních partnerů, zhoršení reputace a důvěryhodnosti na trhu nebo demotivaci a odchod zaměstnanců hledajících stabilnější pracovní prostředí. Pokud by náhodou taková společnost měla zájem o obnovu své činnosti, čekaly by na ni obtíže s návratem na trh po skončení zákazu a s tím spojené náklady. Jednoduše řečeno, důsledky pro firmy v případě uložení zákazu činnosti by byly naprosto devastující a de facto se taková sankce rovná ukončení činnosti společnosti nadobro.

Doporučení

V tomto ohledu je tedy nutné apelovat na všechny společnosti k prověření dlouhodobých externích spoluprací, jelikož prevence je vždy lepší než řešení problémů ex post. Externí spolupráce s OSVČ osobami může být ze strany inspekce práce vyhodnocena jako švarcsystém a v krajním případě můžou být důsledky pro společnost daleko závažnější, než jen vysoká pokuta.

Typické znaky švarcsystému přitom zahrnují ekonomickou závislost OSVČ na jednom odběrateli, absenci vlastních nástrojů pro podnikání (kancelář, web, vybavení, zaměstnanci apod.) nebo začlenění pod značku či organizační strukturu odběratele (auto s polepem odběratele, vizitky, uvedení na webu odběratele apod.).

Pokud si nejste jisti, zda Vaše aktuální uspořádání může být potenciálně problematické či nikoliv, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám poskytneme příslušnou právní pomoc.  

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: