V Poslanecké sněmovně momentálně probíhá první čtení návrhu zákona o podpoře bydlení, který zavádí garanci nájemného od státu. Pokud zákon projde, může to být zajímavá zpráva pro pronajímatele, kteří mají obavy z neplatičů nebo poškozených bytů. Návrh je stále ve fázi projednávání, takže není jisté, kdy (a zda vůbec) bude schválen, ale už teď je důležité vědět, co nabízí.
Co zákon slibuje?
Pokud by se zákon schválil, pronajímatelé by měli větší jistotu a nemuseli by se bát výpadků příjmů nebo nákladných oprav po problematických nájemcích. To by mohlo přilákat více lidí k pronajímání bytů, což by rozpohybovalo trh s nájemním bydlením.
Jedním z běžných problémů, se kterým se realitní makléři setkávají, je situace, kdy je potřeba provést prohlídku bytu, ale nájemní smlouva ještě neskončila a byt je stále obsazen. Pronajímatel často tlačí na to, aby prohlídky probíhaly co nejdříve, protože chce minimalizovat období, kdy bude příjmu z nájemného. To je důležité obzvláště v případech, kdy je byt financován hypotékou, kterou pronajímatel splácí z nájmu. Jak ale postupovat, aby vše proběhlo v souladu se zákonem?
Podle § 2233 občanského zákoníku má nájemce povinnost umožnit prohlídky bytu zájemcům o jeho pronájem v posledních třech měsících před skončením nájmu. Důležité je, aby prohlídka proběhla za přítomnosti nájemce i pronajímatele, a byla nájemci s dostatečným předstihem oznámena. Žádné překvapení typu: „zítra ve dvě se tam stavíme s pěti lidmi!“
Prohlídky by ale neměly být příliš časté nebo obtěžující – nájemce má v takovém případě právo na slevu z nájemného. Proto je vždy nejlepší hledat kompromis mezi zájmy pronajímatele a právem nájemce na klidné užívání bytu.
Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí sp. zn. 26 Cdo 2128/2023 potvrdil, že nájemce může dostat výpověď z nájmu bytu, pokud porušuje povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy tím, že přenechává byt třetím osobám ke krátkodobému ubytování, například přes platformy typu Airbnb. Takové jednání může být považováno za hrubé porušení povinností, což dává pronajímateli právo vypovědět nájem podle § 2288 odst. 1 písm. a) občanského zákoníku.
V daném případě měl nájemce byt pronajatý za účelem dlouhodobého bydlení, ale byt nabízel ke krátkodobému ubytování turistů přes Airbnb. Důležité bylo, že nájemce měl od pronajímatele souhlas k podnájmu bytu, ovšem tento souhlas nezbavuje nájemce povinnosti užívat byt k účelu, k němuž byl pronajat - tedy k zajištění bytových potřeb, nikoli k podnikání v oblasti krátkodobého ubytování. Toto porušení povinností dává pronajímateli právo k výpovědi z nájmu s tříměsíční výpovědní lhůtou.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: