Možná jste slyšeli, že od července 2024 platí nová pravidla, která omezují nákup zemědělské půdy cizinci. Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF) zavádí omezení, které může zkomplikovat i prodej pozemků využívaných jako zahrady u rodinných domů. Pokud prodáváte nemovitosti se zahradou zahraničním zájemcům, doporučujeme se s těmito změnami seznámit, protože mohou ovlivnit vaši práci.
Nová pravidla se zaměřují na zahraniční zájemce ze zemí, které českým občanům nebo firmám nepovolují nákup zemědělské půdy – jedná se tedy o reciproční opatření. Tento krok reaguje na pravidla v jiných státech, kde jsou podobné nákupy pro Čechy a jejich firmy zakázány.
Omezení se vztahují pouze na občany takzvaných třetích zemí. Výjimky platí pro občany států Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, Švýcarska a států, se kterými má Česká republika uzavřené speciální mezinárodní smlouvy. V těchto případech mohou cizinci vlastnit zemědělskou půdu bez omezení. Tito cizinci mohou zemědělskou půdu v ČR nadále kupovat bez omezení. Zákaz se také netýká případů, kdy je půda získána děděním.
Pro realitní makléře to znamená, že při prodeji pozemku zahraničním klientům bude nutné ověřit, zda jde o zemědělskou půdu, z jaké země zájemce pochází a případně, zda stát původu zájemce umožňuje nabývání zemědělské půdy českým občanům a firmám.
1. Zkontrolujte zápis pozemku. Ověřte, zda pozemek, který nabízíte není součástí zemědělského půdního fondu. To zjistíte nahlédnutím do katastru nemovitostí, v sekci způsob ochrany nemovitosti, kde bude pozemek veden jako součást „ZPF“.
2. Ověřte původ kupce. Zjistěte, zda zájemce není ze třetí země (mimo EU, Švýcarsko), která nákup půdy cizinci nebo zahraničními firmami omezuje. Takovou třetí zemí může být například Thajsko.
3. Vyhledejte právní podporu. Pokud máte zahraniční klientelu, doporučujeme konzultaci s právníkem ohledně alternativních možností převodu zemědělského pozemku, například prostřednictvím české právnické osoby.
Nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu (sp. zn. 31 Cdo 225/2024) přináší dobré zprávy pro pronajímatele. Nejvyšší soud nově potvrdil, že notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti může opět sloužit jako exekuční titul pro vyklizení nájemníka, který odmítá opustit byt po skončení nájmu.
Notářský zápis s přímou vykonatelností je efektivní nástroj zejména u nájmů sjednaných na dobu určitou. Pokud je stanoveno konkrétní datum konce nájmu, má nájemník po jeho uplynutí povinnost byt vyklidit. Pokud je tato povinnost zajištěna prostřednictvím notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti, může pronajímatel přejít přímo k exekuci vyklizením, aniž by musel procházet zdlouhavým soudním řízením.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: