Novela zákoníku práce 2025

Přehledně o změnách, které ovlivní každou pracovní smlouvu

24.4.2025

Pracovní právo prochází největší změnou za poslední roky. Novela zákoníku práce, která má být účinná od června 2025, mění pravidla hry pro zaměstnavatele i zaměstnance. Nový režim výpovědní doby, delší zkušební doba a větší flexibilita rozvržení pracovní doby – to vše vyžaduje úpravu pracovních smluv i interních procesů.

Autorka článku: ARROWS advokátní kancelář (JUDr. Barbora Kořenářová, office@arws.cz, +420 245 007 740)

Výpověď: Konec čekání. Výpovědní doba běží ihned.

Jedna z nejdiskutovanějších změn se týká výpovědní doby. Zatímco dříve začínala běžet až od prvního dne následujícího měsíce, kdy byla výpověď doručena druhé straně, od účinnosti bude platit nová logika – doba začíná běžet ode dne doručení výpovědi a trvá 2 měsíce. Co to znamená v praxi? Rychlejší ukončení pracovních poměrů a nutnost jednat obratně.

Př. Pokud bude výpověď doručena zaměstnanci 15. dubna, výpovědní doba začne běžet od tohoto dne (ne od 1. května) a skončí uplynutím 2 měsíců - tedy 15. června. Doba tedy končí dnem, který se číselně shoduje se dnem doručení výpovědi. U dlouhodobě problematických zaměstnanců tak získáváte cenné týdny navíc, ale zároveň musíte pečlivě plánovat odchody, protože ztrácíte časový polštář pro předání agendy.

Další novinkou je také možnost zkrácení výpovědní lhůty na 1 měsíc v případech, kdy zaměstnanec nesplňuje předpoklady a požadavky pro výkon práce nebo závažně porušuje pracovní povinnosti (podle § 52 písm. f) až h) zákoníku práce). To přináší rychlejší řešení problémových situací, ale zároveň nutnost mít vše podloženo dokumentací.

„Představte si situaci, kdy zaměstnanec dlouhodobě nenaplňuje očekávání a kazí týmovou dynamiku. Dříve jste museli čekat na začátek dalšího měsíce, teď můžete jednat hned. Pokud máte dobře připravenou dokumentaci a HR procesy, změna vám výrazně zjednoduší práci.“

Zkušební doba: Dlouhá, ale konečná

Novela prodlužuje maximální délku zkušební doby. U běžných zaměstnanců se posouvá ze 3 na 4 měsíce, u vedoucích pozic ze 6 na 8 měsíců. Zároveň ale zkušební doba nesmí být delší než je polovina sjednané pracovní doby. Jde o výraznou výhodu pro zaměstnavatele – máte více času ověřit si schopnosti zaměstnance, jeho adaptaci i týmové fungování.

Nově může být zkušební doba prodlužována pouze písemnou dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale pouze v mezích zákonného rozsahu. Může se také prodloužit o dny, kdy zaměstnanec nepracoval celou směnu a to z důvodu překážek v práci, čerpání dovolené nebo neomluvené absence.

Flexibilita pracovní doby: Nové možnosti i nové povinnosti

Samorozvrhování pracovní doby není součástí budoucí novely, ale platí už od začátku roku 2025. Původně byla tato možnost pouze v případě home office nebo sdíleného pracovního místa, nově je přístupná i pro zaměstnance na hlavním pracovním poměru. Je ale třeba si v takovém případě sjednat mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem zvlášť dohodu o samorozvrhování pracovní doby, a to v písemné podobě. V případě ukončení bude mít dohoda výpovědní dobu 15 dnů a jejím uplynutím zanikne pouze tato dohoda.

Garance místa po návratu z rodičovské dovolené

Pokud se rodič, který byl na rodičovské, mateřské nebo otcovské dovolené, vrátí do zaměstnání do dvou let od narození dítěte, je mu garantován návrat na stejnou pracovní pozici, kterou vykonával do té doby, než šel na dovolenou. Doteď byla garance návratu na stejné místo pouze pro osoby na mateřské. Mimo to, rodiče mají také možnost uzavřít dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti, na stejný druh práce, kterou vykonávali na hlavním pracovním poměru, ze které jim plyne dovolená.

A co další změny? Nenechte se překvapit

Novela zákoníku práce 2025 přináší řadu dalších změn, které by vám neměly uniknout. I když se na první pohled netýkají každé firmy, v praxi mohou ovlivnit vaši odpovědnost, administrativu i vztahy se zaměstnanci. Zde jsou klíčové změny:

  1. Odstupné přechází na pojišťovny: při ukončení pracovního poměru v souvislosti s pracovním úrazem, onemocnění nemocí z povolání, nebo ohrožení touto nemocí nebude odstupné nově hradit zaměstnavatel, ale přímo pojišťovna, u které má zaměstnavatel uzavřené povinné pojištění. Tato náhrada bude ve stejné výši jako odstupné, tedy min. 12 násobek průměrného měsíčního výdělku zaměstnance.
  2. Zaměstnávání mladistvých od 14 let přes letní prázdniny: bude se týkat lehčích prací neohrožujících zdraví a vzdělávání dítěte, přičemž smlouva bude také podmíněna souhlasem zákonného zástupce. Mladiství budou moci pracovat maximálně 7 hodin denně a 35 hodin týdně.
  3. Odměňování z dohod (DPP nebo DPČ): nově nárok na benefity, které platí pro hlavní pracovní poměr. Pravidlo za stejnou práci, stejná odměna!
  4. Výplata rovnou na účet: bezhotovostní platba nově jako primární způsob vyplácení mzdy nebo platu. Nicméně pokud s tím zaměstnanec nesouhlasí, nebo neposkytne číslo účtu, zaměstnavatel má povinnost vyplácet částku v hotovosti.
  5. Limit pro odvod pojistného: při DPP se limit mění ze stávající částky na odměnu do 11 499,- Kč. Pokud si tedy zaměstnanec vydělá do této částky, je osvobozen od placení sociálního a zdravotního pojištění.
  6. Pracovní poměr na dobu určitou: může být sjednán nejdéle na 3 roky a mezi týmiž stranami může být opakován nejvýše dvakrát. Za opakování se považuje rovněž jeho prodloužení.

Závěrem

Změny v zákoníku práce nejsou jen o paragrafových novelách. Jsou o lidech, odpovědnosti a schopnosti přizpůsobit se. Nečekejte, až vás nová pravidla zaskočí – připravte se s předstihem. Rádi vám pomůžeme přenastavit interní procesy tak, aby odpovídaly nejen právním požadavkům, ale i potřebám vaší firmy. Kontaktujte nás a získejte v právních změnách jistotu, ne stres.

Zajímají vás novinky v pracovním právu v roce 2025? JUDr. Kořenářová pro vás připravila webinář.

Proč si vybrat právě nás?

Naše služby využívají firmy všech velikostí, protože vědí, že jim poskytujeme komplexní řešení v oblasti pracovního práva. Například:

  • Na míru šitá pracovní dokumentace: Připravíme vám pracovní smlouvy, interní směrnice a další klíčové dokumenty přesně podle potřeb vaší firmy.
  • Prevence sporů a právních komplikací: Pomůžeme vám předejít sporům a snižovat rizika právních problémů na pracovišti.
  • Srozumitelnost bez právnického žargonu: Vysvětlíme vám vše jednoduše a přehledně, bez zbytečné komplikované terminologie.

Víme, že rozhodnout se pro právní služby není vždy jednoduché. Proto vám chceme představit, jak pracujeme.

Chcete si nejdřív ověřit, že naše práce je přesně to, co potřebujete? Připravili jsme pro vás zdarma e-book, který demonstruje, jak precizně a efektivně řešíme pracovní záležitosti. V e-booku najdete:

✅ Praktické rady, které můžete ihned využít při správě pracovněprávních vztahů.
✅ 20 konkrétních tipů, jak předejít sporům a problémům na pracovišti.
Ukázku našeho přístupu: jak srozumitelně a jednoduše předáváme odborné znalosti v oblasti pracovního práva.

Napište si o e-book Zaměstnanci bez starostí ZDE

Nechcete tenhle problém řešit sami? Věří nám více než 2000 klientů a jsme oceněni jako Právnická firma roku 2024. Podívejte se ZDE na naše reference.