Obnovitelné zdroje energie v novém kabátě

26.8.2024

Na základě nové legislativy se posunuly možnosti sdílení elektřiny v ČR. Zatímco dříve bylo možné sdílet elektřinu z OZE (např. ze solárních panelů) v užším rozsahu, např. v rámci bytového domu, komunitní energetika (komunitní sdílení) přináší možnost sdílet elektřinu mezi různými odběrnými místy napříč Českou republikou. Důležitým milníkem je jednak datum 1. 1. 2024, kdy nabyla účinnosti novela energetického zákona č. 458/2000 Sb. („Lex OZE II“), a dále datum 1. 8. 2024, kdy zahájilo činnost Elektroenergetické datové centrum (EDC), u kterého se mohou registrovat zájemci o sdílení elektřiny. Sdílení se týká jak domácností, tak firem i samosprávných celků.

 

Jak to vlastně bude fungovat?

Jednou možností je sdílet ve skupině omezeného počtu účastníků bez omezení oblasti (až 11 EAN). Druhá možnost nabízí širší počet subjektů (až tisíc členů společenství) s omezením na území tří sousedních správních obvodů obce s rozšířenou působností (zde jde o založení právnické osoby – energetického společenství).

Sdílení elektřiny v prvním modelu (model aktivního zákazníka) je vhodný pro rodiny s FVE na domě, druhý model v rámci energetického společenství je vhodný pro obce, podniky či společenství vlastníků jednotek. Nabízí se také možnost rozšiřovat sdílení postupně. V první fázi fungovat v prvním modelu a po získání provozní jistoty síť dále rozšířit.

Pokud jde tedy o první (pro někoho třeba „startovací“) model, v něm je umožněno, aby z jedné solární elektrárny byla podpořena jak domácnost aktivního zákazníka, tak objekt jeho příbuzných na druhé straně republiky. Zákazník nebo výrobce tedy může sdílet elektřinu pro své vlastní potřeby nebo s jiným zákazníkem. Nastavení vztahů a finančních toků je věcí účastníků tohoto uskupení, nicméně vyžaduje se stanovení tzv. alokačního klíče, tj. vzorečku, jak se bude aktuální přebytek rozdělovat mezi další členy komunity (jde o procentní rozdělení elektřiny jednotlivým členům skupiny). Z toho pak také vyjde, kolik bude případný celkový přebytek (přetok do sítě).

Pro přípravu nastavení systému fungování je důležité vymezení role aktivního zákazníka. Tím je subjekt, který není pouze pasivním konzumentem, ale aktivně ovlivňuje svou spotřebu, případně i sám vyrábí a sdílí energii. Komunitní energetika nabízí vlastně možnost efektivněji využívat obnovitelné zdroje, snižovat náklady a zvyšovat energetickou nezávislost.

Pro spuštění sdílení se aktivní zákazník registruje na webu Elektroenergetického datového centra, vyplní žádost o smlouvu pro přístup do EDC. Nejpozději do 20 dnů bude vyhotovena smlouva EDC a následuje podpis smlouvy pro přístup do EDC. V režimu aktivního zákazníka je založen nárok na instalaci elektroměru s průběhovým měřením, který nainstaluje provozovatel distribuční soustavy, a to zdarma (instalace by měla proběhnout do 3 měsíce od podání žádosti.

Je zjevné, že právní prostředí v ČR pro aktivní zákazníky a sdílení energie prochází dynamickým vývojem. Mimo výše uvedené se chystá také zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie a o změně souvisejících zákonů (zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie). Ten je nyní v připomínkovém řízení. Jeho přijetí je spojeno s unijní legislativou a obsahově cílí zejména na vymezení oblastí, kde bude umožněno rychlejší povolování projektů OZE. Toto by mělo být dosaženo předchozím mapováním území, vyloučením konfliktů s chráněnými zájmy a přenesením takto vymezených oblastí do územně plánovacích nástrojů (zejm. zásad územního rozvoje, územních plánů).

Legislativní i praktické aspekty v podpoře OZE pravidelně sledujeme. Pokud Vás téma zajímá, jsme připraveni ho s Vámi dále rozvíjet.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: