Posílení právní ochrany dětí mladších 15 let – trestní právo

22.8.2024

Od 1. 7. 2024 začala platit novela zákona o soudnictví ve věcech mládeže (z. č. 218/2003 Sb.), která významně posiluje procesní práva dětí mladších 15 let, které se dopustily trestné činnosti.[1] Níže jsou shrnuty důvody této novely a popsány změny, které novela přinesla.

Až do 1. 7. 2024 bylo pravidlem s minimem výjimek, že dítě mladší 15 let bylo za jakkoliv závažnou trestnou činnost postaveno před soud. Přitom už samotné postavení dítěte mladšího 15 let před soud je pro něj velmi náročnou situací, do které se často nedostávají ani dospělí pachatelé, např. ti, o jejichž vině a trestu je rozhodováno trestním příkazem tzv. od stolu. Navíc zákon neupravoval povinné zastoupení dítěte mladšího 15 let advokátem, což jeho orientaci v celém procesu značně ztěžovalo a trpěla tím především procesní práva dětí mladších 15 let.

Výše uvedené nedostatky České republice vyčítaly i mezinárodní orgány, zejména Evropský výbor pro sociální práva, ale i Výbor OSN pro lidská práva, Evropský výbor pro zabránění mučení a jinému nelidskému a ponižujícímu zacházení a trestání či Výbor ministrů Rady Evropy.

Od 1. 7. 2024 zákon dělí řízení o činech jinak trestných spáchaných dětmi mladšími 15 let do tří fází:

  • fáze objasňovací, ve které policie zjišťuje okolnosti spáchání činu jinak trestného a totožnost pachatele,
  • fáze návrhová, ve které má státní zastupitelství nově výslovnou možnost vyhodnotit, zda podá nebo nepodá návrh na uložení opatření k soudu pro mládež,
  • fáze soudní, ve které soud pro mládež rozhoduje o uložení opatření dítěti mladšímu 15 let poté, co se státní zastupitelství rozhodlo podat návrh na zahájení této fáze řízení.

Zároveň má dítě mladší 15 let nově právo na to, aby již při podání vysvětlení bylo zastoupeno právním zástupcem. Tím se eliminuje možnost zkreslení výpovědí dětí před policií jen v důsledku panující atmosféry, která může na děti působit silněji než na dospělé pachatelé. Tyto situace mohly vést i k tomu, že dítě se raději přizná k něčemu, co neudělalo, nebo se stalo jinak, než mu je předkládáno policií, jen proto, aby pro něj nepříjemná situace, kterou výslech je, co nejdříve skončila.

Právní zástupcem dítěte mladšího 15 let může být jen advokát. Ten bude dítěti buď zvolen jeho zákonným zástupcem nebo ustanoven z pořadníku advokátů vedeného soudem.

Odměna zvoleného advokáta je závislá na smlouvě mezi dítětem (resp. jeho zákonným zástupcem) a zvoleným advokátem. Náklady právního zastoupení poskytnutého ustanoveným advokátem nese stát, avšak zákon umožňuje v případech, kdy je to spravedlivé a majetkové poměry dítěte mladšího 15 let či zákonných zástupců to odůvodňují, uložit jim povinnost nahradit státu náklady, které vznikly zaplacením odměny ustanovenému advokátovi.

Poněkud nešťastné je nové ustanovení zákona, které advokátovi znemožňuje nechat se zastoupit advokátním koncipientem nebo svým zaměstnancem. Zejména u nahlížení do spisu toto omezení nemá podle mého názoru žádný relevantní důvod a měla být dodržena koncepce zavedena v § 35 odst. 1 tr. řádu, který umožňuje zastoupení advokáta (obhájce) advokátním koncipientem i v případech, kdy se všech jiných úkonů musí účastnit advokát.

Celkově je však nutné poslední novelu zákona o soudnictví ve věcech mládeže hodnotit kladně.

______________________________________________________________________________________________

[1] Jednání, které by u dospělých bylo nazváno „trestný čin“ se u dětí mladších 15 let označuje jako „čin jinak trestný“, jelikož dítě mladší 15 let není jako pachatel trestně odpovědné.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu