Právní jednání manželů: O čem můžete rozhodovat sami a k čemu potřebujete souhlas manžela?

1.11.2024

Manželství přináší společné povinnosti i radosti – a s tím se pojí i společná rozhodnutí. I když v každodenních záležitostech můžete zpravidla rozhodovat sami, existují situace, kdy musíte mít ke svému jednání i souhlas manžela. Tento článek vám pomůže rozpoznat, kdy máte takříkajíc „volnou ruku“, a kdy naopak musíte jednat společně s manželem.

Kdy můžete jednat sami?

V běžném životě je mnoho situací, kdy můžete jednat i bez manželova souhlasu. Patří sem každodenní záležitosti, jako je např. typicky nákup potravin, běžná údržba domácnosti nebo drobné opravy. Taková rozhodnutí se zpravidla týkají menších částek a mají za cíl zabezpečit běžný chod domácnosti.

Příklad: Představte si, že potřebujete nechat opravit kuchyňskou troubu nebo koupit novou skříňku do předsíně. V těchto situacích zpravidla můžete uzavřít smlouvu sami – za předpokladu, že nejde o velké finanční výdaje.

Neběžné záležitosti a významná rozhodnutí

Jakmile však dojde na závažnější záležitosti, které mohou mít významný finanční nebo jiný dopad na rodinu, je nutný souhlas obou manželů. Tato opatření chrání manžele před rizikem, že by jeden mohl bez vědomí druhého přijmout rozhodnutí, které by mělo zásadní vliv na společné finance nebo majetek, nebo mohl jinak neblaze ovlivnit rodinu.

Příklad: Plánujete si vzít úvěr na nové auto, nebo chcete investovat větší částku do nemovitosti? V takových případech musíte jednat společně. Rozhodnutí, která se týkají větších investic, změny bydlení nebo podobných zásadních záležitostí, vyžadují souhlas obou manželů.

Jak postupovat, když se nemůžete shodnout?

Někdy může nastat situace, kdy se manželé nemohou dohodnout. Pokud nesouhlas jednoho z manželů ohrožuje rodinnou situaci, například z hlediska bydlení nebo finanční stability, může zasáhnout soud. Soudní zásah je však zpravidla až poslední možností – vždy je samozřejmě lepší pokusit se o dohodu.

Příklad: Pokud jeden z manželů nesouhlasí s prodejem rodinné nemovitosti, kterou druhý chce využít k financování nového bydlení, může to vést až k tomu, že bude nutné obrátit se na soud, který posoudí záměr manžela a jeho dopady na rodinnou situaci.

Řešíte obdobnou situaci a nejste si jisti, zda potřebujete souhlas manžela? Obáváte se, že Váš manžel činí riskantní právní jednání, které by mohlo ohrozit rodinu, a nevíte, jak tomu zabránit? Obraťte se na nás.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu