Přísnější tresty za dopravní přestupky

4.4.2024

Přestože novela zákona o provozu na pozemních komunikacích vstoupila v platnost již před třemi měsíci, ze své praxe musím konstatovat, že si řidiči zpřísněných trestů zatím nejsou plně vědomi a očekávají postihy shodné s předchozí právní úpravou. V tomto článku přehledně rekapituluji postihy za zásadní přestupky v dopravě dle právní úpravy účinné od 1. ledna 2024.

Jsou změny nezbytné?

Dle zákonodárce ano, zejména pro neaktuálnost právní úpravy. Bodový systém zůstal nezměněn od roku 2006, nebyl zrovna přehledný a nedostatečně reflektoval závažnost jednotlivých jednání. Tresty za dopravní přestupky pak nebyly novelizovány od roku 2011 a výše pokut nereflektovaly ekonomickou situaci a ztrácely na své preventivní funkci. Z analýzy ministerstva dopravy vyplynula bezzubost při dosahování cílů zákona v rámci provozu na pozemních komunikacích shodně jako praktická nepoužitelnost trestání pachatelů přestupků přímo na místě, která lépe naplňuje účel přestupku a zejména ulehčuje správním orgánům.

Ve své praxi advokáta se nejčastěji setkávám s řízením motorových vozidel pod vlivem alkoholu a výrazným překročením nejvyšší povolené rychlosti. Tresty i za tyto přestupky prošly novelizací.

Alkohol za volantem

Na úvod trocha opakování. Většina čtenářů ví, že řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholu nebo návykových látek může být projednáváno nejen v přestupkovém, ale i trestním řízení. Hranicí je obecně známá koncentrace 1 promile alkoholu v krvi, kterou však, připomínám, nelze brát jako striktní hodnotu.

Sankce za řízení pod vlivem alkoholu, avšak nikoliv ve stavu vylučujícím způsobilost k jeho řízení se navýšily až na 25.000 Kč a délka zákazu řízení činí 6 až 18 měsíců.

K významnému zpřísnění došlo v přestupku spočívajícím v odmítnutí podrobit se vyšetření, tedy vykonat dechovou zkoušku, nově Vám hrozí až tříletý zákaz řízení a pokuta 25.000 až 75.000 Kč. Povinností podstoupit odběr krve jsem se zabýval v jednom ze svých dřívějších článků: K povinnosti podstoupit odběr krve při silniční kontrole.

Jediným pozitivem pro řidiče tak zůstává snížení bodového ohodnocení na 6 bodů, což je o jeden bod méně než před novelizací.

Překročení nejvyšší povolené rychlosti

Při překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 10 km/h a to jak v obci, tak mimo ni, zůstávají přidělované body stejné. Zvýšily se však pokuty rozdávané ve správním řízení z rozmezí 1.500 – 2.500 Kč na 2.000 – 5.000 Kč. A rovněž i pokuty, které může policista udělit na místě se zvýšily z 1.000 Kč na 1.500 – 2.000 Kč.

Podle statistik je nejčastějším dopravním přestupkem (střední) překračování povolené rychlosti, tj. o 20-39 km/h v obci, respektive o 30-49 km/h mimo obec. Počet připisovaných bodů byl zvýšen ze 3 na 4, pokuta v přestupkovém řízení byla zdvojnásobena a pokuta na místě může dosáhnout až 3 500 Kč.

Řidiči nicméně často nepostřehli, že došlo ke zrušení povinného uložení trestu zákazu řízení při opakovaném spáchání tohoto přestupku dvakrát po dobu 12 (po sobě jdoucích) měsíců.  Limitem je aktuálně dosažení až 12 bodů.  

Při překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 40 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec, bylo množství udělovaných bodů zvýšeno na 6 a pokuta, která Vám hrozí je nyní více než dvojnásobná. Kromě toho byla zvýšena i horní hranice zadržení řidičského průkazu o třetinu, tedy na 18 měsíců.

K úpravě ve prospěch řidičů došlo rovněž změnou limitu pro přestupek při překročení povolené rychlosti v obci, který byl zvýšen z 5 km/h na 10 km/h, čímž došlo ke sjednocení s limitem mimo obec tedy sjednoceno s limitem mimo obec.

Změny v trestání za další závažné přestupky

Součástí novelizace je i zpřísnění sankce za držení telefonu během řízení vozidla, přičemž připomínám, že stále je sankcionováno pouhé držení, nikoliv telefonování či snad jiná manipulace s telefonem, a nyní Vám hrozí 4 trestné body a pokuta na místě až 3.500 Kč. Rovněž rozmezí pokut ve správním řízení se novelizací navýšilo na 4.000 – 10.000 Kč.

Dalšími častými přestupky řidičů jsou předjíždění „přes plnou čáru“; nezastavení vozidla na „červenou“ nebo na příkaz policisty; a vjíždění na železniční přejezd v případě, kdy je to zakázáno. U všech zmíněných přestupků zákonodárce sjednotil množství udělovaných trestných bodů na 6. I pokuty, které jsou se zmíněnými přestupky spojeny byly sjednoceny. Tedy pokuta, již mohou policisté udělit na místě, nyní činí 4.500 – 5.500 Kč a pokuta správního řízení se pohybuje v rozmezí 7.000 – 25.000 Kč.

Dalším rozdílem v sankcionování je možnost uložení až půlročního zákazu řízení v případě úmyslného nezastavení na „červenou“ nebo příkaz policisty.

Další změny od 1. 4. 2024

Zákon o provozu na pozemních komunikacích zavádí k 1. 4. 2024 nový institut terapeutického programu, který je jednou z podmínek pro navrácení řidičského oprávnění po vykonání trestu zákazu řízení.

Terapeutický program obsahuje sociální výcvik pro osoby, jež pozbyly řidičské oprávnění na dobu nejméně 18 měsíců. Před navrácením řidičského oprávnění bude nezbytná účast na 5 čtyřhodinových skupinových terapiích, jejich obsahem budou témata rizikového chování v dopravě a prevence před takovýmito jednáními. Certifikát osvědčující absolvování programu bude nezbytnou přílohou žádosti o vrácení řidičského oprávnění.

Závěr

Ve svém článku jsem se zabýval těmi nejzávažnějšími dopravními přestupky, které můžete na silnici spáchat, proto pevně věřím, že zpřísnění na vlastní kůži, resp. řidičském oprávnění, nikdy nepocítíte. Pokud se tak někdy stalo, jsem vždy připraven Vám pomoci.

Přehledný souhrn změn

 

[1] Pouze při úmyslném zavinění.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: