Ručení dodavatele za mzdové nároky subdodavatele ve stavebnictví - otázky a odpovědi

28.11.2024

Autor článku: JUDr. Lukáš Dořičák, LL.M., MBA, ARROWS advokátní kancelář (office@arws.cz, +420 245 007 740)

V českém stavebnictví platí pravidlo, že dodavatel, který si pro realizaci projektu najme subdodavatele, nese odpovědnost za mzdové nároky zaměstnanců tohoto subdodavatele. Tato odpovědnost se však vztahuje pouze na mzdy, platy a odměny z dohod, které zaměstnancům náleží za práci vykonanou v rámci smluvního plnění pro dodavatele.

Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost novela zákoníku práce, která přinesla zásadní změnu v oblasti stavebnictví. Zavedla totiž institut ručení dodavatele za mzdové nároky zaměstnanců subdodavatele. Tato novela reagovala na narůstající problém nevyplacených mezd v tomto odvětví. Cílem novely je posílit ochranu zaměstnanců subdodavatelů a motivovat dodavatele k důkladnějšímu výběru subdodavatelů.

Základní princip tohoto ručení spočívá v tom, že dodavatel, který pro realizaci stavebního projektu využívá subdodavatele, ručí za mzdové nároky zaměstnanců tohoto subdodavatele.

Koho se týká ručení za mzdové nároky ve stavebnictví?

Dodavatel, který využívá subdodavatele pro realizaci stavebních prací, ručí za mzdy, platy a odměny zaměstnanců subdodavatele. Ručení se vztahuje pouze na mzdy, platy a odměny za práci z dohod, které zaměstnancům náleží za práci vykonanou v rámci smluvního plnění pro dodavatele.

V jakém rozsahu dodavatel ručí?

Dodavatel ručí maximálně do výše měsíční minimální mzdy (pro rok 2024 tedy co do částky 18.900,- Kč). Výše ručení se odvíjí od rozsahu, v jakém se zaměstnanec podílel na smluvním plnění pro dodavatele.

Kdo je dodavatel a subdodavatel?

Dodavatelem je stavební podnikatel dle stavebního zákona, který zajišťuje stavební práce prostřednictvím subdodavatele. Subdodavatelem může být i agentura práce, která dodavateli dočasně přiděluje své zaměstnance.

Jak ručení funguje v případě více subdodavatelů?

Pokud je ve smluvním řetězci více subdodavatelů, ručí za mzdové nároky nejen dodavatel stojící ve smluvním řetězci přímo nad subdodavatelem, ale i dodavatel na nejvyšším stupni smluvního řetězce. Tito ručitelé jsou zavázáni společně a nerozdílně. Pokud jeden z nich uspokojí mzdový nárok, má regresní nárok vůči neplatícímu zaměstnavateli.

Jak může zaměstnanec uplatnit svůj nárok?

Zaměstnanec může uplatnit svůj nárok vůči ručiteli, pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu do konce splatnosti (nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém mu vzniklo právo na mzdu dle § 141 odst. 1 ZP). Zaměstnanec musí ručitele písemně vyzvat k úhradě do 3 měsíců od uplynutí splatnosti. Pokud tak neučí, jeho nárok zaniká.

Co musí obsahovat výzva k úhradě?

Výzva k úhradě musí obsahovat:

  • jméno zaměstnance,
  • označení zaměstnavatele,
  • druh vykonávané práce,
  • období, za které uplatňuje mzdové nároky,
  • rozsah práce pro dodavatele,
  • doklady prokazující existenci pracovněprávního vztahu a výši mzdových nároků,
  • informaci o uplynutí splatnosti,
  • požadovaný způsob vyplacení (vč. údajů nezbytných pro jeho provedení) a
  • údaje potřebné pro výpočet zálohy na dani z příjmů a označení zdravotní pojišťovny, v jejíž prospěch se provádí odvody.

Ručitel je pak povinen uspokojit mzdové nároky do 10 dnů od doručení výzvy a informovat o tom dlužného zaměstnavatele.

 

Jaké informační povinnosti má zaměstnavatel?

Zaměstnavatel je povinen informovat své zaměstnance o možnosti ručení, osobách ručitelů a podmínkách pro uplatnění práva vůči ručiteli. Tuto informaci musí poskytnout nejpozději při zahájení prací na smluvními plnění pro dodavatele.

Jaké sankce hrozí za porušení této informační povinností a za neuhrazení mzdových nároků ze strany ručitele?

Za nedodržení informační povinnosti zaměstnavatelem a neuhrazení mzdových nároků ručitelem hrozí pokuta až do výše 2.000.000,- Kč.

Kdy dodavatel neručí za mzdové nároky?

Dodavatel neručí, pokud mu subdodavatel předloží potvrzení o bezdlužnosti (o tom, že tento subdodavatel nemá nedoplatek na pojistném a penále na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a na veřejném zdravotním pojištění), které nebude starší než 3 měsíce ode dne uzavření smlouvy na realizaci smluvního plnění a v posledních 12 měsících mu nebyla uložena pokuta za porušení pracovněprávních předpisů (vyšší než 100 000 Kč).

Co se stane, když ručitel splní ručitelskou povinnost?

Pokud ručitel splní svou ručitelskou povinnost, má vůči subdodavateli nárok na náhradu plnění, které za něj poskytl.

Doporučení pro dodavatele

S ohledem na tuto novou právní úpravu by tak dodavatelé měli pečlivě vybírat spolehlivé subdodavatele a vyžadovat od nich potvrzení o bezdlužnosti, aby se tak vyhnuli rizikům a sankcím spojeným s ručením za mzdové nároky subdodavatelů ve stavebnictví.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: