Zpravodajské weby nás v nedávné době zasypaly informacemi o otřesné šikaně na základní škole v Blovicích. Bohužel praxe ukazuje, že šikana je přítomná i na jiných školách. A tento problém je třeba řešit, ať předejdeme činům šikanovaných dětí, jako byl ten nedávný ve Finsku.
Protože vidíme, že rodiče obětí netuší, jak mohou právně postupovat, pokud se jejich dítě stane obětí šikany, rozhodli jsme se přinést seriál článků, ve kterých přiblížíme základní principy řešení této nepříjemné situace tak, abyste věděli, co Vás může potkat a byli tak připraveni.
Důležité je mít na paměti, že každý případ je individuální a vyžaduje analýzu. Výsledkem bude návrh nejvhodnějšího cíleného postupu na řešení právě Vaší situace. S výběrem nejvhodnějšího právního postupu Vám v případě potřeby citlivě a ochotně pomůžeme.
Při řešení šikany se můžete setkat:
Než se pustíme do detailnějšího rozboru, musíme upozornit, že naše články nemají za cíl informovat o tom, jak pracovat s šikanovanými dětmi. Tyto informace získáte nejlépe u dětského psychologa a dalších odborníků činných v sociálním poradenství. Naše články se tedy zaměřují výlučně na právní možnosti obrany Vašeho dítěte proti šikaně a zajištění nápravy závadného stavu.
V prvé řadě od svého dítěte zjistěte šetrným způsobem co nejvíce informací a zajistěte důkazy. Může se jednat například o lékařské zprávy, printscreeny z (třídních) sociálních sítí a komunikačních aplikací (Messenger, WhatsApp aj.), zničené věcí Vašeho dítěte apod. Nezapomeňte, že v dnešní době je běžné, že šikana se z větší části odehrává v kyberprostoru, což nemusí být na první pohled viditelné.
S šikanou je často spjat i pocit studu a strachu, proto děti v mnoha případech agresi vůči nim neřeší, nesvěřují se. Mají strach, že se celá situace otočí proti nim, jakmile se agresor dozví, že byl udán. Je proto důležité nikdy dítě neobviňovat z toho, že se nesvěřilo. Stejně tak je velmi důležité situaci nezlehčovat.
Pokud je Vaše dítě obětí jednání, které není natolik intenzivní, aby bylo rovnou řešeno s Policií ČR (zde se spolehněte na svůj úsudek), obraťte se na třídního učitele a školního metodika prevence. Informujte je o tom, co se děje, žádejte řádné prošetření a informaci o navrhovaném způsobu řešení. Pokud obratem nezačne šetření vedoucí k přijetí potřebných opatření, obraťte se na ředitele školy.
Věc oznamte e-mailem, až následně přistupte k ústnímu jednání, stejně tak si vyžádejte písemnou reakci na e-mail. Písemná komunikace (vč. e-mailu) je totiž daleko lépe prokazatelná v případě budoucího sporu, jelikož bude na první pohled zjevné, co bylo nahlášeno a jak k tomu škola přistoupila.
Škola je povinna situaci prošetřit a řešit. Povinností školy podle školského zákona je ochránit svoje žáky a studenty. Je vhodné písemně domluvit dopředu termín schůzky s vedením školy, na které se situace projedná. Účastníci schůzky, především pak rodiče oběti, by měli trvat na vyhotovení zápisu z takové schůzky, který bude podepsán.
Pokud je řešení v nedohlednu a nepomohlo ani řešení věci s ředitelem školy nezbývá, než se obrátit na Českou školní inspekci (ČŠI). V podnětu je vhodné přesně vymezit nejen skutkový stav, ale i sdělit jaká pochybení v postupu školy spatřujete. Pokud nevíte, jak podnět pro ČŠI sepsat, umíme Vám pomoct. Dobře sepsaný podnět dokáže šetření situace významně urychlit.
Šetření ČŠI si v každém případě vyžádá určitý čas, v rámci kterého může stále docházet k nepřijatelnému jednání agresora vůči Vašemu dítěti. V takovém případě znovu jednejte s vedením školy a žádejte okamžité přijetí opatření. Samozřejmě Vás při jednání můžeme zastoupit a požadovat, aby škola postupovala v souladu s metodickými pokyny ministerstva školství.
Jestliže ČŠI objeví v činnosti školy nedostatky, vytkne je a bude požadovat jejich nápravu. Pravděpodobně bude také škole přikázáno, aby Vás informovala o přijatých opatřeních. V ideálním případě povedou přijatá opatření k nápravě.
Pokud zjistíte, že Vaše dítě je obětí jednání, které byste běžně oznámili na Policii ČR (např. fyzické napadení, které zanechalo stopy na dítěti - rozbitá hlava, zlomená ruka apod.), doporučujeme, abyste se rovnou obrátili na advokátní kancelář, která provede právní kvalifikaci a připraví Vás na další postup.
Po oznámení na policii by samozřejmě měla být opět konfrontována škola, OSPOD, ČŠI. Toto již může proběhnout koordinovaně v rámci právního zastoupení. Praxe ukázala, že se jedná zřejmě o lepší postup, jelikož do doby převzetí právního zastoupení advokáty se rodiče často setkávájí se zlehčováním situace jejich dítěte.
Pokud výše uvedené postupy nevedou k cíli, jsou zde další možnosti, jak se bránit. Vedle procesních stížností na průtahy v řízení je možné obrátit se na školského ombudsmana či jednat se zřizovatelem školy (příslušná obec či kraj).
Zjistíte-li, že je Vaše dítě obětí šikany, zjistěte od něj co nejvíce informací. Dále se pokuste zajistit co nejvíce důkazů (zprávy na sociálních sítích, poškozené věci, fotky apod.). Následně vyhodnoťte závažnost a obraťte se na školu nebo rovnou na policii ČR.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: