Předání rodinného majetku je nedílnou součástí života každého z nás a je jeho zcela přirozenou fází. Cílem vlastníka rodinného majetku zpravidla bývá spravedlivé rozdělení majetku mezi členy rodiny a naplnění vzájemného očekávání. Je více než vhodné, aby kroky, týkající se předání rodinného majetku, byly promyšlené. Správně připravené předání majetku rodině je pak nezbytnou součástí spokojených rodinných vztahů. S ohledem na uvedené pak český právní řád, dává vlastníkovi několik možností, jak s majetkem v rámci této fáze naložit. V rámci tohoto článku se zaměříme na jeden z těchto nástrojů, a tím je svěřenský fond.
Svěřenský fond byl do českého právního řádu zakotven v rámci rekodifikace občanského práva s účinností od 1. 1. 2014. Svěřenský fond však není nový instrument, který by vznikl v českém právním prostředí. Česká podoba svěřenského fondu se inspirovala tzv. trustem (znám především ze zemí užívajících common law), avšak jeho původ sahá až do římského práva. Institut trustu je v obdobných formách v zahraničních právních řádech znám a hojně využíván. „Svěřenský fond se vytváří vyčleněním majetku z vlastnictví zakladatele tak, že ten svěří správci majetek k určitému účelu smlouvou nebo pořízením pro případ smrti a svěřenský správce se zaváže tento majetek držet a spravovat.“ [1]
Jedná se tak o zcela specifický institut. Svěřenský fond není právnickou osobou. Je pouhou formou správy cizího majetku vyčleněného z vlastnictví zakladatele. Takto vyčleněný majetek je svěřen do rukou správce ke správě ke stanovenému účelu. Nutno podotknout, že od doby jeho zakotvení do občanského zákoníku prošel svěřenský fond vývojem a neustále nabývá na důležitosti.
Zpočátku byl tento instrument užíván se značnou dávkou despektu. Důvodem je jeho anonymní charakter. Svěřenský fond se mohl snadno v rukou nesprávných osob stát nástrojem sloužícím k odvádění majetku. Situace se však vyvíjí, a svěřenský fond se postupem času stává vyhledávaným způsobem mezigeneračního předání majetku. Hlavním principem svěřenského fondu je ochrana určitých osob, které mohou využívat svěřenský fond jako rodinnou banku, ale také ochrana majetku. Pakliže je rodinný majetek přímo převáděn do vlastnictví jednotlivých členů, v mnoha případech dochází k jeho ztrátě. Důvodem mohou být nejrůznější životní situace, nevhodná obchodní rozhodnutí, vznikající nároky věřitelů. Veškeré tyto okolnosti pak mohou mít negativní vliv na udržení majetku pro další generace. Nadto je v mnoha případech pro funkčnost majetku důležité zachování jeho celistvosti. Může nastat také situace, kdy v době předání majetku neexistuje osoba, která by mohla rodinný majetek převzít. Děti či rodinní příslušníci nedosahují potřebného věku, zkušeností, znalostí, nejsou vhodnými osobami na řízení společnosti či trpí závislostí. Předání majetku prostřednictví svěřenského fondu eliminuje zmíněné důvody možné ztráty majetku a zajistí tak zachování pro další pokolení.
Svěřenský fond se vytváří na základě smlouvy mezi zakladatelem a svěřenským správcem nebo pořízením pro případ smrti (závětí). Ve smlouvě i v pořízení pro případ smrti je vymezen majetek vyčleňovaný z vlastnictví zakladatele do svěřenského fondu a účel svěřenského fondu. Svěřenský fond musí mít statut, který upravuje fungování fondu. Statut vydává zakladatel svěřenského fondu, může být součástí smlouvy se svěřenským správcem nebo pořízení pro případ smrti. Statut však vyžaduje formu notářského zápisu.
V okamžiku sepsání statutu pak dochází k založení svěřenského fondu. Statut je základním a také klíčovým právním dokumentem, na kterém je v konečném důsledku přímo závislá i kvalita svěřenského fondu. S ohledem na tuto skutečnost lze pak zajisté doporučit, aby jeho přípravě byla věnována značná péče. Jakékoliv pochybení při zpracování či vnesení právní vady do statutu svěřenského fondu může mít i fatální následky. Tyto mohou spočívat v oslabení či dokonce k nefunkčnosti svěřenského fondu. Statut musí splňovat zákonné požadavky, kterými jsou zejména:
Nutno zdůraznit, že správně nastavený svěřenský fond musí naplnit nejen výše uvedené zákonné požadavky statutu, ale především také požadavky týkající se praktické stránky fondu. V tomto smyslu by měl statut obsahovat nespočet ujednání, týkající se osobní vize zakladatele, smyslu a strategie svěřenského fondu. To vše, aby v případě jakékoli krizové situace, udával statut pravidla či směr, jakým způsobem nastalou situaci řešit a zachovat tak kontinuitu jeho fungování. Precizní nastavení statutu je tedy základem kvalitního fungování svěřenského fondu v budoucnu.
Svěřenský fond je zřízen v okamžiku, když svěřenský správce přijme pověření k jeho správě. Vzniká dnem zápisu do evidence svěřenských fondů. V případě svěřenského fondu zřízeného pořízením pro případ smrti, vznikne smrtí zůstavitele. Do evidence svěřenských fondů se zapíše následně po svém vzniku.
Zánik správy svěřenského fondu nevede však s ohledem na charakter svěřenského fondu přímo k jeho zániku. Tento zanikne až v okamžiku, kdy správce převede majetek do vlastnictví oprávněné osoby. Následně do třiceti dnů od zániku svěřenského fondu svěřenský správce podá návrh na výmaz svěřenského fondu z evidence svěřenských fondů.
Při mezigeneračním předání majetku je nutno vždy komplexně posoudit rodinnou situaci a veškeré aspekty s rodinou a majetkem související. Výsledkem tohoto posouzení by mělo být stanovení požadované struktury předání. Tato by měla spočívat ve využití nejvhodnějších instrumentů použitelných v konkrétní rodině. Nutno mít na paměti, že jedním z možných řešení je institut svěřenského fondu, který neustále v čase nabývá na důležitosti a stává se pro jednotlivce bežnějším. S ohledem na zmíněné vlastnosti svěřeneckého fondu pak doporučuji při předávání majetku zvážit i jeho využití. V určitých situacích může nejlépe odrážet vůli vlastníka a jeho rodiny a současně chránit vybrané osoby a vybraný majetek. To vše především tehdy, má-li vlastník důvodnou obavu možné ztráty majetku a chce zajistit jeho zachování pro další generace.
[1] ust. § 1445 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: