Nový občanský zákoník praví, že vyžaduje-li se pro právní jednání zvláštní forma, udělí se v téže formě i plná moc. Obtíže s tímto ustanovením spojené vznikají v případě, kdy má právní jednání předepsanou formu notářského zápisu a plná moc k tomuto jednání musí podle tohoto ustanovení tedy být také v podobě notářského zápisu.
To je relevantní především ve vztahu k zahraničním společníkům kapitálových společností, a to v kontextu toho, zda k účasti na valné hromadě, k jejímuž rozhodnutí se vyžaduje notářský zápis, má mít zmocněnec takového společníka plnou moc ve formě notářského zápisu.
Poněkud odlišně tomu je v případě, že se jedná o jediného společníka. Důležité je sdělit, že nemůže dojít k paralýze valných hromad, jak se někteří mylně domnívají, protože např. změna stanov se notářským zápisem pouze osvědčuje a k zastoupení na valné hromadě tedy není nutná plná moc ve formě notářského zápisu. Nehledě na pravidla, která stanoví zákon o obchodních korporacích.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: