Zajištění a utvrzení dluhů (část druhá) - typy zajištění dluhů

22.7.2024

V rámci předchozího článku jsme Vám přiblížili problematiku zajištění a utvrzení dluhů v českém právním systému obecně. V tomto článku se zaměříme na jednotlivé typy zajištění dluhů a jejich výhody a nevýhody. Jak bylo řečeno v předchozím článku, v rámci českého právního řádu tyto instituty najdeme v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „OZ“), který jednotlivé druhy zajištění upravuje.

 

Ručení

Ručení je osobním zajištěním, které vzniká prohlášením ručitele, že uspokojí věřitele, pokud svůj dluh nesplní dlužník. Věřitel pak může uplatňovat svůj nárok přímo vůči ručiteli, pokud dlužník selže. OZ pro ručitelské prohlášení stanoví nutnost písemné formy. Výhodou ručení je fakt, že je snadným a rychlým institutem. Dále zvyšuje jistotu věřitele, že jeho pohledávka bude uspokojena. Věřitel také získává další osobu, vůči které může dluh vymáhat. Nevýhodou ručení je jeho vázanost na pouhý osobní majetek ručitele, který tak nemusí pokrýt celý dluh.

Přistoupení k dluhu

Třetí osoba se stává novým dlužníkem vedle původního dlužníka a společně a nerozdílně odpovídá za splnění dluhu. Výhodou přistoupení k dluhu je jednoznačně možnost věřitele zvolit si, od koho bude splnění dluhu požadovat, kdy přítomnost další odpovědné strany může zvýšit pravděpodobnost splacení dluhu. Nepatrnou nevýhodou je jeho netradičnost, protože nepřidává nový zajišťovací prvek, ale pouze rozšiřuje počet osob odpovědných za splnění dluhu.

Finanční záruka

Finanční záruka je vytvořena prohlášením výstavce v záruční listině, že uspokojí věřitele do určité peněžité částky, pokud dlužník nesplní svůj dluh. Tento typ zajištění poskytuje vysokou úroveň jistoty, že pohledávka bude uspokojena, neboť výstavci finanční záruky jsou obvykle banky či jiné finanční instituce. Nevýhodou tohoto institutu je však bezesporu jeho administrativní a časová náročnost, která je oproti jiným zajišťovacím instrumentům vyšší.

Zajišťovací převod práva

Tento typ zajištění spočívá v dočasném převodu práva dlužníka nebo třetí osoby na věřitele. Pokud dlužník nesplní svůj závazek, věřitel si může ponechat převedené právo nebo takovéhoto práva využít. Zajišťovací převod práva poskytuje vysokou úroveň jistoty při uspokojení pohledávky a nabízí flexibilitu použití různých majetkových práv. Negativem zajišťovacího převodu práva může být povinnost věřitele spravovat zajištěný majetek.

Dohoda o srážkách ze mzdy

Dohoda o srážkách ze mzdy umožňuje věřiteli uplatňovat srážky ze mzdy nebo jiných příjmů dlužníka. Věřitel tak následně dostává pravidelné platby (splátky). Zároveň tento institut snižuje administrativní zátěž pro věřitele, protože platby provádí přímo zaměstnavatel dlužníka. Tento typ zajištění lze však využít pouze u fyzických osob a zároveň se vyžaduje souhlas zaměstnavatele.

Zástavní právo

Zástavní právo slouží k zajištění pohledávky věřitele tím, že dlužník poskytne určitou věc (např. nemovitost) jako zástavu. Pokud dlužník nesplní svůj závazek, věřitel se může uspokojit ze zástavy. Tento typ zajištění poskytuje vysokou úroveň jistoty, že pohledávka bude uspokojena, a to jak ve formě splacení (dlužník má vysokou motivaci), tak např. ve formě zpeněžení zástavy. Výhodou je také možnost využití různých druhů majetku jako zástavy. Kvůli nutnosti písemné formy smlouvy a neojedinělé nutnosti zástavní právo zapisovat do veřejných rejstříků, je však tento typ více administrativně nákladný.

Zadržovací právo

Zadržovací právo umožňuje věřiteli zadržet movitou věc dlužníka, kterou má ve svém držení, dokud dlužník nesplní svůj závazek. Jedná se o rychlé a efektivní uplatnění zajištění, které nevyžaduje složité administrativní postupy. Nevýhodou je, že zadržovací právo platí pouze pro movitý majetek, který již věřitel má ve svém držení.

Závěr

Každý typ zajištění má své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit v kontextu konkrétního případu. Kombinace více typů zajištění může zvýšit šance věřitele na uspokojení jeho pohledávek.

Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit v případě, že potřebujete asistenci se zajištěním či utvrzením Vašich pohledávek. Rádi Vám pomůžeme a poskytneme komplexní právní služby.

V následujícím článku si blíže přiblížíme jednotlivé typy utvrzení dluhů a porovnáme jejich výhody a nevýhody pro využití v praxi.

Odpovědný právník: JUDr. Zuzana Liškařová, na článku spolupracovala Denisa Konečná.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu