Zajištění a utvrzení dluhů (část první) - Klíčové nástroje právní jistoty

18.6.2024

V podnikání i v běžném životě se často setkáváme s potřebou zajistit řádné a včasné splnění našich pohledávek protistranou. Pro tyto účely právní řád nabízí dvě základní skupiny nástrojů - zajištění a utvrzení dluhů. Tyto instituty jsou nezbytnými prostředky k zajištění finanční stability a právní jistoty. Právní úpravu najdeme především v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“), který jednotlivé druhy specifikuje. Cílem těchto nástrojů je poskytnout věřiteli větší jistotu, že jeho pohledávky budou uspokojeny, a to i v případě, že dlužník nesplní své závazky řádně a včas.

Co je to zajištění dluhu?

Zajištění dluhu je mechanismus, který poskytuje věřiteli záruku, že jeho pohledávka bude splněna, i když dlužník selže. Jde o prostředky, jejichž pomocí je umožněno věřiteli domáhat se náhrady od třetí osoby nebo z konkrétního majetku dlužníka. Zajištění dluhu je upraveno v ustanovení § 2010 OZ a násl., dle kterého lze dluh zajistit v případě, zaváželi-li se třetí osoba věřiteli nebo v jeho prospěch za dlužníkovo plnění, nebo pokud někdo poskytne majetkovou jistotu, že dlužník svůj dluh splní.

Formy zajištění dluhu

Mezi nejčastější formy zajištění dluhu patří ručení, přistoupení k dluhu, či zástavní právo. Dalšími formami jsou však i finanční záruka, dohoda o srážkách ze mzdy nebo jiných příjmů či například zajišťovací převod práva. Zajištění dluhu se v praxi využívá v různých situacích, zejména při poskytování úvěrů, financování obchodních transakcí nebo při pronájmu nemovitostí. Konkrétní případy mohou zahrnovat hypotéky a úvěry, zápůjčky či obchodní transakce.

Co je to utvrzení dluhu?

Utvrzení dluhu je dalším nástrojem z oblasti práva a financí. Zahrnuje opatření, která zvyšují pravděpodobnost splnění závazků dlužníkem, aniž by poskytovala přímé zajištění. Tato opatření mají spíše preventivní charakter a slouží k posílení právní pozice věřitele. Právní úprava utvrzení dluhu je rovněž obsažena, mimo jiné, v OZ.

Formy utvrzení dluhu

Existuje několik základních forem utvrzení dluhu, nejčastějšími jsou však jednoznačně smluvní pokuta a uznání dluhu. Mezi další patří například směnka vlastní či notářský zápis s přímou vykonatelností. Nejčastěji k využití těchto institutů dochází v rámci obchodních transakcí, ale například smluvní pokuty jsou velmi často využívaným institutem i v běžném občanském životě.

Závěr

Zajištění a utvrzení dluhu jsou klíčovými nástroji, které zajišťují, že dlužník splní své závazky vůči věřiteli. Poskytují věřiteli dodatečnou ochranu a zvyšují pravděpodobnost, že jeho pohledávky budou uspokojeny. Není nutné volit pouze jeden nástroj pro zajištění pohledávek. K zajištění jednoho dluhu lze kombinovat i více výše zmíněných nástrojů.

V následujícím článku si blíže přiblížíme jednotlivé typy zajištění dluhu a porovnáme jejich výhody a nevýhody pro využití v praxi.

Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit v případě, že potřebujete asistenci se zajištěním či utvrzením Vašich pohledávek. Rádi Vám pomůžeme a poskytneme komplexní právní služby.

Odpovědný právník: JUDr. Zuzana Liškařová, na článku spolupracovala Denisa Konečná.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: