Autor článku: Mgr. Filip Ondřej, ARROWS advokátní kancelář (office@arws.cz, +420 245 007 740)
Představte si situaci, kdy jste jako oprávněný v exekuci opomněli reagovat na výzvu soudního exekutora. Právě toto zdánlivě drobné pochybení mohlo vést k zastavení exekuce a zdánlivé nemožnosti vymáhat vaši pohledávku znovu. Nejvyšší soud však ve svém nejnovějším rozhodnutí (sp. zn. 20 Cdo 1604/2024) potvrdil, že zastavení exekuce na základě tzv. fikce souhlasu oprávněného podle § 55 odst. 3 exekučního řádu nepředstavuje překážku věci pravomocně rozhodnuté. Co to znamená pro věřitele i dlužníky?
Podle § 55 odst. 3 exekučního řádu platí, že pokud se oprávněný nevyjádří k návrhu povinného na zastavení exekuce, jeho souhlas se zastavením se považuje po uplynutí lhůty k vyjádření za daný. To znamená, že exekutor exekuci v souladu s tímto ustanovením zastaví, aniž by (materiálně) přezkoumával důvod tvrzený povinným.
Nižší soudy původně zastavily druhou exekuci, protože ji považovaly za nepřípustnou kvůli existenci překážky věci pravomocně rozhodnuté. Nejvyšší soud se však přiklonil k názoru, že rozhodnutí o zastavení exekuce na základě fikce souhlasu není věcným rozhodnutím o existenci pohledávky, a proto lze na základě stejného exekučního titulu zahájit exekuční řízení znovu.
Fikce souhlasu oprávněného podle § 55 odst. 3 exekučního řádu tedy nezakládá překážku věci pravomocně rozhodnuté, jinými slovy oprávnění nejsou navždy vyloučeni z vymáhání své pohledávky jen proto, že v původním exekučním řízení nereagovali na výzvu exekutora,
Pokud oprávněný opomene odpovědět, může exekuce skončit, aniž by došlo ke skutečnému přezkumu opodstatněnosti návrhu na zastavení exekuce.
Pokud exekuce byla zastavena kvůli fikci souhlasu, může oprávněný navrhnout její nové zahájení. Nejvyšší soud jasně říká, že takové rozhodnutí nezakládá překážku věci pravomocně rozhodnuté.
Zásadní pro oprávněné ovšem nadále zůstává při exekuci aktivně reagovat na výzvy exekutora.
Pro dlužníky to znamená, že pokud exekuce byla zastavena na základě této fikce, nemusí být jejich situace definitivně vyřešená. Nejvyšší soud nyní jasně řekl, že v takových případech nedochází k meritornímu rozhodnutí o splnění dluhu a oprávněný může vymáhání své pohledávky navrhnout znovu.
Strategie „počkat, zda oprávněný neodpoví“, tedy není dlouhodobě spolehlivá.
Zajímají vás legislativní novinky v roce 2025? Podívejte se na náš webinář.
Proč si vybrat právě nás?
Naše služby využívají firmy všech velikostí, protože jim poskytujeme rychlá a efektivní řešení v oblasti smluvní dokumentace. Například:
Víme, že administrativní zátěž spojená se smlouvami může brzdit váš byznys. Proto jsme pro vás připravili e-book "Neztrácejte čas se smlouvami", který vám ukáže, jak mít smlouvy pod kontrolou bez zbytečných komplikací.
V e-booku najdete:
✅ Praktické rady, jak si efektivně nastavit smluvní procesy a ušetřit čas.
✅ Konkrétní tipy, jak se vyhnout nejčastějším chybám ve smlouvách.
✅ Ukázku našeho přístupu: jak jednoduše a srozumitelně předáváme odborné znalosti v oblasti smluvní dokumentace.
Neztrácejte čas se smlouvami – my vám pomůžeme nastavit smluvní procesy tak, aby byly rychlé, efektivní a bezpečné.
Nechcete tenhle problém řešit sami? Věří nám více než 2000 klientů a jsme oceněni jako Právnická firma roku 2024. Podívejte se ZDE na naše reference.