V posledních letech se umělá inteligence (zkráceně AI) stále více prosazuje v různých oblastech našich životů, přičemž její hlavní cíle spočívají v maximálním zefektivnění procesů a snižování časových, personálních i finančních nákladů. Rozvoj této pokročilé technologie však zároveň vyvolává řadu etických otázek, mezi něž patří i potenciál využití AI pro sledování zaměstnanců. Tato technologie by mohla sloužit k analýze chování nebo dokonce i emocionálních stavů zaměstnanců na pracovišti. Díky tomu by zaměstnavatel získal přístup k množství dat o náladách svých pracovníků v reálném čase. Je však takové sledování právně přípustné?
Autor článku: ARROWS advokátní kancelář (Mgr. Jakub Oliva, LL.M., MSc., office@arws.cz, +420 245 007 740)
Evropská unie v nedávné době přistoupila k regulaci AI prostřednictvím aktu o umělé inteligenci, který stanovuje pravidla pro používání umělé inteligence v členských státech EU. Toto nařízení mimo jiné upravuje, které praktiky umělé inteligence jsou zcela zakázány. Mezi takové praktiky dle čl. 5 odst. 1 písm. f) patří právě i používání AI systémů k rozpoznávání emocí na pracovištích a ve vzdělávacích institucích, a to s výjimkou situací, kdy je to nezbytné z důvodu zdravotních nebo bezpečnostních důvodů. Zaměstnavateli je tak zakázáno používat AI systém, který by na základě biometrických údajů zaměstnanců rozpoznával jejich emoce jako je štěstí, smutek, hněv, překvapení, znechucení, pocit trapnosti, rozrušení, stud, opovržení, spokojenost, pobavenost apod.
Na druhou stranu, akt o umělé inteligenci výslovně uvádí, že takovým systémem k rozpoznávání emocí se nemá na mysli systém, který rozpoznává fyzické stavy, jako je bolest nebo únava, včetně například systémů používaných při zjišťování stavu únavy profesionálních pilotů nebo řidičů za účelem předcházení nehodám. Taktéž není zakázáno pouhé zjišťování snadno viditelných výrazů, gest nebo pohybů, pokud neslouží k zjišťování nebo odvozování emocí. Takovými výrazy mohou být základní výrazy obličeje, jako je mračení se nebo úsměv, nebo gesta, jako je pohyb rukou, paží nebo hlavy, nebo charakteristiky hlasu daného člověka, jako je zvýšený hlas nebo šepot.
Pro firmy, které uvažují o využití AI systému např. při analýze kamerových záznamů z pracovišť
(k použití kamer na pracovišti blížeji zde https://www.arws.cz/novinky-v-arrows/kamery-na-pracovistich-na-co-si-dat-pozor) to znamená, že by měly pečlivě zvážit rizika a zajistit, že tyto technologie budou používat v souladu s pravidly stanovenými aktu o umělé inteligenci.
Využívání AI systémů pro monitorování zaměstnanců ze své podstaty představují významnou výzvu
v kontextu ochrany soukromí a práv zaměstnanců. Firmy by tak měly být obezřetné při implementaci takovýchto technologií, aby zajistily soulad s novými pravidly a vyhnuly se potenciálně vysokým sankcím, které akt o umělé inteligenci v tomto případě stanovuje až do výše 35.000.000 EUR nebo až do výše 7 % celkového celosvětového ročního obratu firmy za předchozí finanční rok.
Zajímají vás novinky v pracovním právu v roce 2025? JUDr. Kořenářová pro vás připravila webinář.
Proč si vybrat právě nás?
Naše služby využívají firmy všech velikostí, protože vědí, že jim poskytujeme komplexní řešení v oblasti pracovního práva. Například:
Víme, že rozhodnout se pro právní služby není vždy jednoduché. Proto vám chceme představit, jak pracujeme.
Chcete si nejdřív ověřit, že naše práce je přesně to, co potřebujete? Připravili jsme pro vás zdarma e-book, který demonstruje, jak precizně a efektivně řešíme pracovní záležitosti. V e-booku najdete:
✅ Praktické rady, které můžete ihned využít při správě pracovněprávních vztahů.
✅ 20 konkrétních tipů, jak předejít sporům a problémům na pracovišti.
✅ Ukázku našeho přístupu: jak srozumitelně a jednoduše předáváme odborné znalosti v oblasti pracovního práva.
Nechcete tenhle problém řešit sami? Věří nám více než 2000 klientů a jsme oceněni jako Právnická firma roku 2024. Podívejte se ZDE na naše reference.