Řešíte stejný problém?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
JUDr. Lukáš Slanina
advokát, partner
Jsem spoluautor komentáře k zákonu o realitním zprostředkování a rád Vám pomůžu při podnikání (nejen) v oblasti realit.
V souvislosti s koupí nemovitostí se někdy hovoří tzv. záruce za jakost. Co se rozumí touto zárukou a jak se odlišuje od odpovědnosti za vady? Jaké změny přinesla novelizace právní úpravy záruky účinná od 6. 1. 2023? To se dozvíte v následujících řádcích.
Důvodem novelizace právní úpravy záruky byla především nesystematičnost a duplicita její úpravy. Zákonodárce proto přistoupil ke zrušení obecné právní úpravy záruky a současně zpřesnil zvláštní úpravu záruky u kupní smlouvy. Ta se nově (přiměřeně) vztahuje i na jiné smluvní typy než je kupní smlouva. Kromě uvedeného připomínáme, že současně došlo ke zrušení koncepce tzv. zákonné záruky (k tomu vizte článek: „Zákonná záruka u nemovitostí končí?“).
Zárukou rozumíme prohlášení poskytovatele záruky (zejména prodávajícího, ale i třetí osoby – například realitního zprostředkovatele), kterým se zavazuje poskytnout kupujícímu určité plnění, nebude-li mít nemovitost určité vlastnosti. Záruka představuje dobrovolný závazek jejího poskytovatele a je nutno ji odlišovat od zákonné odpovědnosti za vady.
Délka záruční doby je odvislá od prohlášení poskytovatele záruky. Vadu krytou zárukou je třeba vytknout právě ve lhůtě určené délkou záruční doby. Obsahem záruky může být například právo odstoupit od smlouvy, právo na opravu věci nebo poskytnutí jiné služby související s nápravou neuspokojivého stavu předmětu koupě (například sleva z kupní ceny). Záruku lze převzít jen nad rámec zákonných práv kupujícího z vadného plnění, aby tímto způsobem nedocházelo ke klamání zákazníků.
Na článku spolupracoval Robert Dürrer.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: